Haber Detayı
16 Temmuz 2021 - Cuma 18:50
 
KARLIOVA’DA YIKIM BAŞLADI
Köylüler barınacak yer istiyor
GÜNDEM Haberi
KARLIOVA’DA YIKIM BAŞLADI

Karlıova İlçesinde 14 Haziran 2020 tarihinde meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki depremde ağır hasar gören konutların yıkımına başlandığı belirtildi.

Karlıova İlçesinde 14 Haziran 2020 tarihinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremde, Karlıova, Adaklı ve Yedisu ilçelerinde, toplam 2271 ağır hasarlı yapı tespit edildi. Depremin üzerinden bir yılı aşkın süre geçmesine rağmen konut yapımlarına henüz başlanmazken, ağır hasarlı yapıların yıkımına karar verildiğini belirtildi.

Konuyu meclis gündeminde dile getiren HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, köylülerin barınma sorunu yaşadığını belirterek bu sorunun giderilmesini istedi.

Beştaş, mecliste yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Bingöl’den aradılar, birkaç farklı kanaldan. Ayrıca, vekilimizle de görüştüm. 14 Haziran 2020 tarihinde Karlıov-Yedisu depremi olmuştu, hatırlıyoruz ve orada ağır hasar gören binalar var. Kaynarpınar, Dinarbey, Elmalı köylerinde ve civar köylerinde depremden dolayı evler hasar görmüş, bir kısmı çok hasarlı, bir kısmı az hasarlı ve ayrıntıları da aldım, not ettim. Bu yıkım ekibi için bir ihale yapılmış ve bir firma bu yıkma işini üzerine almış. Şimdi, bugün itibarıyla jandarma eşliğinde evler yıkılmaya başlanmış. Yani oradan doğrudan bilgi aldım. Fakat önümüzde çok önemli bir sorun var: Tahminen ağustos ayının sonunda –Bingöllüler öyle diyorlar- kış mevsimi başlıyor, yani iki aylık takriben bir süremiz var ve bu köylülerin kalabilecekleri bir yer yok.

Yani şu anda köylüler yaz koşulları olduğu için dışarıda kalabiliyorlar ve barınabilecekleri yerler istiyorlar.

Onlara ilişkin bir baraka, bir barınak, bir yer temini yapmak lazım. Bu konu da sanırım Çevre Bakanlığının görev alanına giriyor. En azından iktidar grubunun sözcülerinin bunu iletmeleri ve komisyonumuzun da bilgi sahibi olması, kendilerinin de, divanınızın da bu konuda hassasiyet göstermesini rica ediyorum.

AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler de, geçici barınma için AFAD Başkanlığını arayacaklarını söyledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KARLIOVA’DA, YIKIM, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı