Haber Detayı
01 Nisan 2021 - Perşembe 17:30
 
KARLIOVA-YEDİSU YOLU YAPILACAK MI?
Karlıova-Yedisu yolunun yapılması talebine Ulaştırma ve Altyapı Bakanını Adil Karaismailoğlu cevap verdi: “her yıl yolda rutin bakım-onarım çalışmaları yapılıyor.”
GÜNDEM Haberi
KARLIOVA-YEDİSU YOLU YAPILACAK MI?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, muhalefet milletvekilleri ve il başkanları tarafından sık sık gündeme getirilen Karlıova-Yedisu karayolu ile ilgili önergeye cevap verdi. Karaismailoğlu, Karlıova-Yedisu yolunun sathi kaplamalı tek yol standardında hizmet verdiğini belirterek, her yıl gerekli bakım-onarım çalışmalarının yapıldığını söyledi.

CHP MİLLETVEKİLİ ÖNERGE VERDİ

CHP Anada Milletvekili Orhan Sümer, Karlıova-Yedisu karayolu ile ilgili meclise verdiği önergede, “Bingöl Karlıova-Yedisu ilçeleri arasındaki yol aynı zamanda Bingöl-Erzincan bağlantısını da sağlamaktadır. 1970 yılından günümüze belirtilen yol güzergahında can kaybına sebep olan kazalar gerçekleşmiştir. Ancak gerekli düzenlemeler yapılmamıştır.

Bu bağlamda; bakanlığınızın Bingöl-Erzincan ve Karlıova-Yedisu ilçeleri arasında yol yapım, düzenleme projesi var mıdır?

2021 yılı yatırım programında bahsi geçen bölgeler yer almakta mıdır?

Yedisu-Üçdamlar mevkiinin stabilize yoldan asfalt ve bölünmüş yola çevrilme projesi var mıdır?” diye sordu.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU CEVAP VERDİ

CHP Anada Milletvekili Orhan Sümer’in önergesine cevap veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karlıova-Yedisu yolunda her yıl rutin bakım-onarım çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi: “Çat-Karlıova-Bingöl yolunda 90,6 kilometre bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol çalışmaları devam etmektedir.

Ayrıca, Kiğı Barajı deplase yolları ihalesi kapsamında 46 kilometrelik Kiğı-Yedisu yolu ve 53 kilometrelik Erzincan-Tercan ayrımı Üçdam-Yedisu yolunun 14 kilometrelik kesiminin sathi kaplamalı tek yol yapım çalışmaları devam etmektedir. Kalan 39 kilometrelik kesimin onaylı sathi kaplamalı tek yol projesi bulunmaktadır. Söz konusu projeler 2021 yılı yatırım programında yer almaktadır.

Diğer taraftan Karlıova-Çatak ayrımı-Yedisu yolu sathi kaplamalı tek yol standardında hizmet vermektedir. 2020 yılında deprem sonrası zarar gören duvarların onarımı tamamlanmış olup her yıl yolda rutin bakım-onarım çalışmaları yapılmaktadır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: KARLIOVA-YEDİSU, YOLU, YAPILACAK, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı