Haber Detayı
14 Mart 2021 - Pazar 17:10
 
KENT VE KENTLEŞME KİTABI YAYINLANDI
Bingöl Üniversitesi öğretim görevlilerinin katkısıyla ‘Farklı Boyutlarıyla Kent ve Kentleşme’ kitabı yayınlandı.
KÜLTÜR Haberi
KENT VE KENTLEŞME KİTABI YAYINLANDI

Bingöl Üniversitesi Yerel Yönetimler Programı Öğr. Gör. Dr. Emrah Akyüz’ün editörlüğünü yaptığı, Bingöl Üniversitesi Medya ve İletişim Programı Öğr. Gör. İlhan Bingöl ile Bingöl Üniversitesi Yerel Yönetimler Programı Öğr. Gör. Umut Ökkeş Demir’in bölüm yazarak katkı sağladığı; toplam 10 farklı üniversiteden 13 araştırmacının yazarlık yaptığı “Farklı Boyutlarıyla Kent ve Kentleşme” kitabı, Paradigma Akademi tarafından yayımlandı.

Kitabın tanıtım bölümünde, “Kentleşme günümüz dünyasının en önemli olgularından bir tanesidir. Dünya nüfusu hızla kentleşmektedir. 1950’li yıllarda iletişim ve ulaşım araçlarında yaşanan gelişmelere bağlı olarak kırdan kente göç tüm dünyada artış göstermiştir. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kentleşme ivme kazanarak devam etmektedir. İnsanlık tarihinin çok küçük bir döneminde gerçekleşen hızlı kentleşme süreci, beraberinde çarpık ve plansız kentlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Milyarlarca insana ev sahipliği yapan kentler, çok sayıda sorun ile karşı karşıyadır.
İçinde yaşadığımız kentlerin önemli bir kısmı insanların nefes almakta zorlandığı, yeşil alanların çok az miktarda olduğu, her tarafın beton yığınları ile kaplandığı, hava, su toprak ve gürültü kirliliği gibi birçok çevre sorunun ölümcül boyutlara ulaştığı, bir yerden başka bir yere gitmenin giderek zorlaştığı, göze hoş gelmeyen yapıların giderek yaygınlaştığı mekânlar haline dönüşmüştür. Bu yaşam yerlerinde varlığını sürdürmeye çalışan insanlar, yaşadıkları kentlerin tesiri altında kalarak mutsuz bir hayat sürmek zorunda kalmaktadır. Bizlerin yaşam alanları, kendi ruhsal ve fiziksel sağlığımızı doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle, kentlerin insanların mutluluğuna hizmet edecek şekilde oluşturulması ya da dönüştürülmesi gerekmektedir” denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KENT, VE, KENTLEŞME, KİTABI, YAYINLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı