Haber Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 16:03
 
Kiğı Barajı’nda kaymalar oluştu
2018 yılında enerji üretmeye başlayan Kiğı Barajı ve HES santrali kazı şevlerinde oluşan kaymaların önlenmesi için proje yapım sözleşmesi imzalandı.
GÜNDEM Haberi
Kiğı Barajı’nda kaymalar oluştu

Kiğı İlçesinde 1997 yılında yapımına başlanan ve 2018 yılı başında enerji üretmeye başlayan Kiğı Barajı ve HES santrali kazı şevlerinde kaymalar oluşmaya başladı.

DSİ Elazığ 9. Bölge Müdürlüğü,  kazı şevlerinde oluşan kaymaların önlenmesi için yüklenici firmayla proje yapım sözleşmesi imzaladı.

DSİ 9. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Kığı Barajı ve HES Projesi, Bingöl ili Kiğı ilçesinin 12 km kuzeydoğusunda, Peri Suyu üzerinde, kil çekirdekli kaya dolgu tipinde, temelden 175 metre yükseklikte, 22,5 milyon m³ gövde dolgu hacmine sahip, 140 MW kurulu gücünde, yılda 450 milyon KWh enerji üretmek suretiyle yılda 220 milyon lira enerji faydası sağlayan çok önemli bir projedir.

Bingöl Kığı Barajı ve HES Santral Kazı Şevlerinde Oluşan Kaymaların Önlenmesi Proje Yapımı Hizmet Alımı işine ait sözleşme, 25.11.2020 tarihinde DSİ 9. Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar ile yüklenici Temelsu Uluslararası Mühendislik Hiz. A. Ş. arasında imzalandı. Ayrıca bu projenin sağlayacağı faydanın aksamaması için proje ile ilgili ilk değerlendirme toplantısı düzenlenerek, hazırlanacak projenin içeriği değerlendirildi” denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kiğı, Barajı’nda, kaymalar, oluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı