Haber Detayı
20 Kasım 2020 - Cuma 21:31
 
“Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi Vatandaşı Mağdur Etti”
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, ‘Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi’ kapsamında vatandaşların mağdur edildiğini belirterek, konu ile ilgili meclise soru önergesi verdi.
GÜNDEM Haberi
“Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi Vatandaşı Mağdur Etti”

Soru önergesinin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmasını isteyen Aydemir, “Genç ilçesinde, Tarım, Orman Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Genel Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği ile “Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi” adı altında 2006 yılında sadece yeşil kart sahibi olan yurttaşların tarımla ilgilenmeleri amacıyla bir kooperatif kurulmuştur. 2011 yılında, hayvan alımı için kişi başına 11 bin TL ödenmiş, alımlar yapıldıktan sonra geri ödeme şartı konmuştur. Kooperatif binasının yapımı tamamlandıktan sonra yine kooperatifte kullanılan demirbaşlarla beraber bu kooperatife üye olan yurttaşlara 14’er bin TL borç bırakılmış, kooperatif de kullanılamaz hale gelmiştir. Bingöl Genç ilçesinde ikamet eden Ramazan Üstboğa adlı yurttaşın dile getirdiği mağduriyetler, bakanlığınız tarafından çözüm beklemektedir” ifadelerine yer verdi.

Aydemir, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

-Tarım Bakanlığı bünyesinde yer aldığı iddia edilen proje ile ilgili bilginiz var mıdır?

-Teşvik amacı ile yapılmış proje kimler tarafından hazırlanmıştır?

-Kurulan kooperatifin denetlemesi yapılmış mıdır? Yapılmadıysa neden yapılmamıştır?

-Kooperatif yapımı ve alınan malzemelerin ödemeleri neden yurttaşlara bırakılmıştır? Bununla ilgili yapılmış herhangi bir sözleşme var mıdır?

-Yıllardır çözümsüz bırakılmış durumun çözümü için bir çalışmanız olacak mı?

-Yurttaşların mağduriyetleri giderilecek mi?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Kırsal, Alanda, Sosyal, Destek, Projesi, Vatandaşı, Mağdur, Etti”,
Yorumlar
Haber Yazılımı