Haber Detayı
24 Temmuz 2018 - Salı 18:17
 
Köyler karantinaya alındı
Bingöl’de bir vatandaşa ait işletmede LDS hastalığının tespit edilmesi nedeniyle 3 mahalle ve 26 köy karantinaya alındı.
EKONOMİ Haberi
Köyler karantinaya alındı

Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “13.07.2018 tarihinde Bingöl İli merkezdeki bir yetiştiricimize ait bir işletmede Sığırların Nodüler Ekzantemi (LSD) hastalığı tespit edildiğinden dolayı bazı mahalle ve köylere ikinci bir emre kadar kordon ve karantina işlemleri uygulanmaya başlanmıştır. Bu sebepten ötürü yetiştiricilerimizin hayvan alım satımlarında ve sevk işlemlerinde  mağduriyet yaşamaması adına il müdürlüğümüzden bilgi almaları ve hastalığın önlenmesi amacıyla azami dikkat göstermeleri rica olunur” denildi.

KARANTİNAYA ALINAN KÖYLER

Karantinaya alınan köy ve mahalleler şunlar:
Akdurmuş, Haziran, Aşağıçarşı, Aydınsu, Bahçelievler, Güveçli, Yeşilköy, Sancaklı, Küçüktekören, Çukurca, Alibir, Büyüktekören, Zeynep, Yukarıakpınar,  Çiçekdere, Ormanardı, Sarıçiçek, Gözer, Kurudere, Topalan, Ağaçyolu, Çiçekyayla, Ardıçtepe, Aşağıakpınar, Düzyayla, Kaleönü, Ekinyolu, Üçyaka, Çeltiksuyu, Aşağıçarşı

LDS HASTALIĞI NEDİR?

Uzmanlar LDS hastalığını şöyle açıklıyor:

Halk arasında “Afrika Hastalığı” olarak bilinen sığırların Nodüler Ekzantemi Hastalığı (Lumpy Skin Disease)  koyun keçi çiçeği virüsü ile çok yakın antijenik ilişkiye sahip capripox virüsüdür. Ülkemizde “ihbarı mecburi hastalıklar” kategorisindedir. Bulaşma, sivrisinek, kene ve sokucu sinekler aracılığıyla ve daha az olarak direkt temas ile şekillenmektedir. Patlamış deri lezyonları, tükürük, burun akıntısı, süt ve infekte hayvanın semeni ile de bulaşma gerçekleşmektedir.

Virüsün sığırın vücuduna girmesinin ardından ilk bulgular 6-9. günlerde ortaya çıkmaya başlar. Hastalık yüksek ateş, iştahsızlık, deride tipik olarak görülen 0,5-7 cm çapında nodüller, salya, gözyaşı ve burun akıntısı şeklinde, mastitisin geliştiği durumlarda ise süt veriminde azalma, yavru atma ve 5-10 oranında ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

İştahsızlık sebebiyle hızla şekillenen kilo kaybı yaşanabilir ki bu durum yüksek ateşin yanı sıra ağız ve sindirim kanalında da şekillenen nodüllerden kaynaklanabilir. Bu bulguların tamamını görmek her zaman mümkün değildir. Sağlıklı hayvanların 50’si hastalığı bulgu göstermeksizin atlatır. Bu sebeple, bulgu göstermemekten – ölüme kadar değişen skalada bu klinik bulguların görülebileceği unutulmamalıdır.

Sağlıklı hayvanlarda aşılama,  karantina ve kontrollü hayvan hareketleri hastalığın yayılmasını engelleyecektir. Hasta hayvanların itlaf edilmesi diğer hayvanlar için muhtemel bulaşma kaynağını ortadan kaldırmak anlamına gelmektedir. Otomatik enjektörle yapılan aşılamalar sırasında iatrojenik olarak hasta hayvandan diğerlerine mekanik bulaşma olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Köyler, karantinaya, alındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı