Haber Detayı
21 Nisan 2021 - Çarşamba 17:37
 
MAHKEME KARARLARI YOK SAYILDI!
Dağ keçilerinin öldürülmesine bölge idare mahkemeleri ‘dur’ demesine rağmen Merkez Av Komisyonu yeni ölüm kararları aldı.
GÜNDEM Haberi
MAHKEME KARARLARI YOK SAYILDI!

Haber: Ömer ŞANLI

Bingöl Kent Haber Özel –

Bölge idare mahkemeleri tarafından geçen yıl birçok ilde yaban hayvanlarının öldürülmemesi yönünde karar çıkmasına rağmen, Merkez Av Komisyonu yeni ölüm kararladı aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Merkez Av Komisyonu tarafından Bingöl’de 2020-2021 av sezonunda 7 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi ve 7 Yaban Keçisinin öldürülmesi için izin çıkmıştı.

Ölüm ihalelerinin durdurulması için baro başkanlığı ve Salda İçin Türkiye Grubundan Veteriner Askar Altınöz ve Sokak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Güler Öztürk adına Av. Özlem Kaya, Erzurum Bölge İdare Mahkemesinde iki ayrı dava açtı.

Hem Erzurum 1. İdare Mahkemesi, hem de Erzurum 3. İdare Mahkemesi, yaban keçileri ve çengel boynuzlu dağ keçilerinin öldürülmesi için yapılan ihalelerin iptali yönünde karar verdi.

BU YIL YENİ KOTALAR BELİRLENDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 2020-2021 (1 Nisan 2021-31 Mart 2022) Av Turizmi Uygulama Talimatını yayınladı.

Av Turizmi Uygulama Talimatında avın açılış ve kapanış tarihleri, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitleri, avlanma izni verilen avlaklar ile sahalar belirlendi.

Buna göre, Bazı bölgelerde, Anadolu Yaban Koyunu, Yaban Keçisi, Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi, Kızıl Geyik, Melez Yaban Keçisi, Ceylan, Karaca, Yaban Domuzu, Çakal ve Tilki avına 31 Mart 2022 tarihine kadar izin verildiği belirtildi.

HAYVANLARIN ÖLDÜRÜLECEĞİ İLLER

Av turizmi adı altında yayınlanan talimata göre, Bingöl, Adıyaman, Muğla, Antalya, Isparta, Adana, Hatay, Kayseri, Mersin, Niğde, Karaman, Artvin, Giresun, Gümüşhane, Erzincan, Kahramanmaraş, Sivas, Rize, Konya, Ankara, Şanlıurfa, Bilecik, Afyonkarahisar, Denizli, Eskişehir, Kütahya, Bolu, Kastamonu, Çorum, Düzce, Zonguldak, Sinop, Karabük, Bartın ve Ordu illerinde; 2021-2022 sezonunda 233 Yaban Keçisi, 26 Hatalı Boynuzlu Yaban Keçisi, 9 Melez Yaban Keçisi, 22 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi, 8 Anadolu Yaban Koyunu, 3 Ceylan, 67 Kızıl Geyik, 174 Karaca ve 1255 Yaban Domuzunun öldürülmesine izin çıktı.

BİNGÖL’DE ÖLÜMLER ARTACAK

Bingöl’de geçen yıl Merkez Av Komisyonu tarafından 7 Yaban Keçisi ve 7 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin avlanmasına izin verilirken, bu yıl sayı arttırıldı. 2021-2022 sezonunda, 12 yaban Keçisi ve 4 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin öldürülmesi izni çıktı.

ÖLÜMLERE 1 AĞUSTOS’TA BAŞLANACAK

Anadolu Yaban Koyunu, Ceylan, Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi, Yaban Keçisi ve Melez Yaban Keçisinin öldürülmesine 1 Ağustos 2021 tarihinde, Karacaların öldürülmesine 1 Mayıs 2021 tarihinde, Kızıl Geyiklerin öldürülmesine 1 Eylül 2021 tarihinde başlanacak. Av sezonu 31 Mart 2022 tarihinde kapanacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MAHKEME, KARARLARI, YOK, SAYILDI!, Bingöl, Adıyaman, Muğla, Antalya, Isparta,
Yorumlar
Haber Yazılımı