Haber Detayı
16 Kasım 2021 - Salı 17:35
 
MİLYONLAR GİTTİ, BİNGÖL MİLLETVEKİLLERİ SEYRETTİ
Bingöl’ün dahil edilmediği IPARD programı 2007 yılından beridir 42 ilde uygulanıyor. Bu illerde yapılan projelere milyonlarca liralık kaynaklar aktarılırken, Bingöl milletvekilleri verilen hibelere seyirci kaldı.
EKONOMİ Haberi
MİLYONLAR GİTTİ, BİNGÖL MİLLETVEKİLLERİ SEYRETTİ

Hayvancılık bölgesi olarak lanse edilen Bingöl’ün kapsam dışı tutulduğu IPARD programında hibe miktarları arttırıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, “Türkiye ve Avrupa Birliği eş finansmanında yürütülen IPARD programı kapsamında 10. Çağrıda verilen hibe oranları ve sözleşme tutarları artırıldı” denildi.

Bingöl’ün de IPARD programına dahil edilmesi için yıllardır yapılan çağrılara kulak tıkayan Bingöl milletvekilleri, Bingöl’ü programa dahil edemedi. Bu nedenle Bingöl, milyonlarca liralık kaynaktan mahrum bırakıldı.

HANGİ İLLER YARARLANIYOR?

2007 yılında başlatılan program kapsamında, Afyonkarahisar, Amasya, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Yozgat, Ağrı, Aksaray, Ankara, Ardahan, Aydın, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Elazığ, Erzincan, Giresun, Karaman, Kastamonu, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir ve Uşak illerinde tarım ve hayvancılık alanında yapılan projelere destek veriliyor.

​HİBE ORANLARI ARTIRILDI

Program ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Avrupa Komisyonunun da destekleriyle IPARD-2 Programı 10. Çağrı kapsamında proje sunarak ülkemize yeni tesisler kazandıran yatırımcılara yeni hibe oranlarının ve artırılmış sözleşme tutarlarının uygulanacağını açıkladı.

Ülkemiz ve Avrupa Birliği’nin eş finansmanı ile uygulanmakta olan IPARD programında yapılan değişiklikle 10. Çağrı kapsamında yatırımcılara verilen hibe oranları artırdı.

Hayvansal ürünlerin üretimine yönelik projeler için baz hibe oranı 50’den 60’a yükseltilmiş olup bu sektörde programda belirlenmiş üretici örgütlerinin yapacağı yatırımlar için ise bu oran 70’e çıkarıldı. Genç çiftçilere ve dağlık alanda yatırım yapan işletmelere ek 5 hibe uygulama devam edecek. Bu ek hibe oranı ile destekler 70 veya 80’lere kadar ulaşabilecek.

Diğer taraftan tarımsal ürünlerin işlenmesine yönelik projeler için baz hibe oranı 40’tan 50’ye yükseltilmiş olup bu sektörde belirli üretici örgütlerinin yapacağı yatırımlar için bu oran 60’a çıkarıldı.

IPARD-2 Programından faydalanan yatırımcılara ilave destek sağlayarak yatırımlarını gerçekleştirmelerini kolaylaştırmak amacıyla, 10. Başvuru Çağrı Döneminde sunulan projelerin yapım işleri ve makine-ekipman harcama kalemlerine ait sözleşme tutarları da artırıldı.

Buna göre, yapım işleri ve makine-ekipman harcama kalemleri için sırasıyla İnşaat Maliyet Endeksi ve TÜİK tarafından yayınlanan Üretici Fiyat Endeksinin Makine Ekipman kategorisi referans alınarak; faydalanıcılara TKDK tarafından uygun bulunan yapım işleri harcamalarını 19’a kadar ve makine-ekipman harcamalarını ise 14’e kadar artırma imkanı sağlanacak.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: MİLYONLAR, GİTTİ,, BİNGÖL, MİLLETVEKİLLERİ, SEYRETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı