Haber Detayı
29 Ekim 2019 - Salı 00:09
 
Müge Anlı’dan cevap: Özür dilemem
Zazaca konuşmak isteyen kadını yayından aldığı gerekçesiyle tepki çeken Müge Anlı, ‘Özür dile’ diyenlere cevap verdi: Ben özür dilemem, çünkü bir şey söylemedim. Makam işgal eden insanlar da lütfen izlesinler sonra da insanları galeyana getirmek yerine doğruyu anlatsınlar.
GÜNDEM Haberi
Müge Anlı’dan cevap: Özür dilemem

ATV'de yayınlanan 'Müge Anlı ile Tatlı Sert' programına Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinden telefonla bağlanan bir kadının Zazaca konuştuğu için yayından alınmasına birçok kesimden tepkiler gelmişti. Müge Anlı’ya tepki gösteren isimler arasında AK Parti Bingöl Milletvekilleri Cevdet Yılmaz ve Feyzi Berdibek de yer aldı.

Müge Anlı, dünkü canlı yayınında eleştirilere cevap verdi ve özür diyecek bir şey yapmadığını ifade etti.

Anlı, “Keşke ben bu dili bilseydim ama bu durumun benimle de alakası yok, yukarıda rejinin bilmesi lazım ama burası Birleşmiş Milletler değil. Burada her dilden tercüman yok yani. Keşke böyle bir imkanımız olsaydı. Bu Zazacaya karşı yapılmış bir şey değil. Biz Türkçe yayın yapıyoruz. Önceden planlanmış bir şey olsaydı yine tercüman tutardık. Ne yapabilirim? Siz kendinizi benim yerime koyun. Empati denilen şey budur yani. Şu insanlara yardım etmekten başka ne gibi bir gayemiz var?

'Özür dile' diyorlar, ben özür dilemem! Neden dilemem biliyor musunuz; çünkü bir şey söylemedim. Benim Zazalara karşı bir şey söylemem bir kenara söyletmem de zaten. Niye söyleteyim! Yıllarca aynı topraklarda yaşadık, kız aldık kız verdik. Aşık olduk biz Zazaya. Bir Zaza Türk’e aşık oldu.

Rica ederim, nasıl olayları buraya getiriyorsunuz.

Makam işgal eden insanlar da lütfen izlesinler sonra da insanları galeyana getirmek yerine doğruyu anlatsınlar. Açıp RTÜK ile konuşma imkanı olan insanlar var. Ben o insanların RTÜK ile konuşup ondan sonra da arkadaşlar, bu Müge Anlı’ya, ATV’ye, Tatlı Sert’e, Zazaca’ya özgü bir şey değil demelerini beklerim. O zaman da başımın üzerinde yeriniz var, alkışlarım.

Aklından benimle ilgili şu kadar kötü bir düşünce geçiren Zaza kardeşlerim varsa ben bu açıklamayı onlar için yapıyorum. Başımın üzerinde yeriniz var. Böyle şeylerin yaşanmasını arzu etmiyorum" açıklamasını yaptı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Müge, Anlı’dan, cevap:, Özür, dilemem,
Yorumlar
Haber Yazılımı