Haber Detayı
20 Ocak 2022 - Perşembe 17:39
 
“NAKLİYECİ ESNAFIN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ”
Nakliye ve taşımacılık yapan kamyon ve otobüs esnafının zamlardan dolayı sıkıntı yaşadığını belirten Aydemir, sıkıntıların giderilmesini istedi.
SİYASET Haberi
“NAKLİYECİ ESNAFIN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ”

Ticari amaçla yük taşımacılığı yapan kamyoncu ve nakliyeci esnafın yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla meclise sunulan önerge üzerine söz alan HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, taşımacılık yapan esnafın mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Özellikle kamyoncu esnafı ve şehirlerarası taşımacılık yapan büyük otobüslerin çok ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Aydemir, “Bu sıkıntıların başında özellikle akaryakıt; akaryakıta her gün, iki günde bir, haftada bir yapılan zamlardan kaynaklı uğramış oldukları zararlardır” dedi.

Otobüs işletmecilerinin otogara giriş çıkışlar esnasında mağduriyet yaşadığını vurgulayan Aydemir, şunları söyledi: “Örneğin, Bingöl Otogarına girip 2 yolcu alacak, bu yolcudan dolayı otogara giriş çıkış yapmak zorunda kaldığı için eğer yolcunun ücreti 100 TL'yse otogara giriş çıkış ücreti olarak 50 TL ödemek zorunda kalıyor. Bu da otobüsçü esnafını çok ciddi bir şekilde sıkıntıya sokmakta, sıkıntı yaşamasına sebep olmaktadır. Bir diğer sorunu ise kazanmış oldukları ücreti bağlı bağlı oldukları firmalara belirli bir yüzde ödemek zorunda kalmalarıdır.

Yine, tır ve kamyon şoförleri tonaj sıkıntısı çekmektedirler. Çekmiş oldukları yükün harcamış oldukları akaryakıtı karşılamaması sıkıntısını yaşamaktalar. Araçların lastik değişimi 3 bin liradan 9 bin liraya çıkmış durumda. Yedek parçalara yüzde 200'den yüzde 300'e yakın zam yapılmıştır. Yine, özellikle büyük kamyon ve otobüslerin yağ değişiminde çok ciddi zamlarla karşı karşıyadırlar. Bir motor yağı değişimi bin liraya yapılırken şu anda 3 bin liraya çıkmış durumdadır.
Bütün bu sıkıntıların hükûmet tarafından giderilmesini beklemektedirler. Hatta Bingöl'de bir kamyoncu esnafımız, kamyon şoförü sahibi esnafımız kaynakla ilgili mutlak suretle Meclis kürsüsünden ifade etmemi istediği bir husus var. "Eğer Beştepe'deki sarayın günlük gideri 12 milyon, eski parayla 12 trilyon lira tutuyorsa, bizim yaşamış olduğumuz bu problemlerin çözümü için de kaynak bulunmaması gibi bir mazerete sığınmalarını bekleyemeyiz, kabul etmiyoruz." dediler. Buradan da bütün esnaf; kamyon esnafı, otobüs esnafı vatandaşlarımızın yalnız olmadıklarını, HDP olarak verilen önergeye destek vererek bu konunun çözüme kavuşturulmasını buradan ifade ediyorum.”

Aydemir, Sezen Aksu’ya da sahip çıkarak, “son iki, üç günden beridir âdeta AKP, Cumhur İttifakı'nı oluşturan partiler tarafından linçe tabi tutulan Sezen Aksu'nun yalnız olmadığını, Sezen Aksu şahsında Türkiye'deki bütün sanatçıların da yalnız olmadıklarını, onları asla ve kata yalnız bırakmayacağımızı bu kürsüden bir kez daha ifade ediyorum; Sezen Aksu yalnız değildir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “NAKLİYECİ, ESNAFIN, MAĞDURİYETİ, GİDERİLMELİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı