Haber Detayı
23 Temmuz 2021 - Cuma 17:07
 
OKTAY’DAN 630 MİLYON LİRA YANITI
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in, Kiğı-Yedisu yolunun pazarlık usulüyle 630 milyon liraya verildiği yönündeki soru önergesine yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, konunun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının görev ve yetki alanında olduğunu söyledi.
SİYASET Haberi
OKTAY’DAN 630 MİLYON LİRA YANITI

Meclise sunduğu önergenin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılmasını talep eden Aydemir, şu ifadelere yer vermişti: “Bingöl İli, Kiğı-Yedisu Yolu km:13+617-23+276 kesiminin yapım ikmal işi ihalesi, 30.03.2020 ihale sonuç tarihli pazarlık usulü ile Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketine verilmişti. İşin yaklaşık değerinin yedi yüz kırk beş milyon TL (745.283.186,67) olarak ilan edildiği, teklif miktarının altı yüz otuz milyon TL (630.807.909,62) olduğu bilinmektedir. Söz konusu ihalenin yönetimi ve idaresi ile ilgili çeşitli iddialar ile birlikte; cevaplanması, araştırılıp kamuoyuna aktarılması elzem durumlar oluşmuştur. İhalede usulsüzlük yapıldığı iddiaları her geçen gün artmakta ve buradan büyük rantlar elde edilmeye çalışıldığı ifade edilmektedir.

Bu bağlamda; Söz konusu ihaleyi yönetenler kimlerdir? Usulsüzlük ve yolsuzluk olduğu iddia edilen ihale ile ilgili bir soruşturma başlatacak mısınız?”

Soru önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 4 sayılı bakanlıklara bağlı, ilgili, ilişkili kurum ve kuruluşlar ve diğer kurum ve kuruluşların teşkilatı hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca bakanlıkların görev ve yetki alanına giren önergeler bakanlıklar tarafından cevaplandırılmaktadır.

Bingöl Milletvekili Sayın Erdal Aydemir tarafından verilen 7/47515 esas numaralı yazılı soru önergesinde bahsi geçen hususlar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının görev ve yetki alınanına girmektedir” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: OKTAY’DAN, 630, MİLYON, LİRA, YANITI,
Yorumlar
Haber Yazılımı