Haber Detayı
30 Haziran 2021 - Çarşamba 18:20
 
ORGANİK TARIM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ
Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından ‘Türkiye’de Organik Tarım ve Agro-Ekolojik Gelişmeler’ çalıştayı düzenlendi.
- Haberi
ORGANİK TARIM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Moderatörlüğünü Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kağan Kökten ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hakan İnci’nin yaptığı Türkiye’de Organik Tarım ve Agro-Ekolojik Gelişmeler’  çalıştayında “TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesi TRC2 ve TRC3 Alt Bölgelerinde Organik Ürün Üretim ve Tüketim Durumu’, ‘Organik Tarımda Bitki Gelişimini Teşvik Eden Bakterilerden Geliştirilen Biyoformülasyonlar’, ‘Organik Tarım Uygulamalarında Toprak ve Su Yönetimi’, ‘Türkiye’de Organik Hayvansal Üretimin Mevcut Durumu’, ‘Organik Arıcılıkta, Uygulanabilir Arıcılık Teknikleri İle Hastalıklardan Korunma Yolları’, ‘Arılarla Tozlaşmanın Organik Tarımdaki Yeri,’ ‘Organik ve Konvansiyonel Olarak Yetiştirilen Kayısı (Prunus Armeniaca L.) Çeşitlerinin Verim ve Bazı Kalite Özelliklerinin Karşılaştırılması’, ‘Organik ve Geleneksel Arıcılıkta Beslemenin Koloni Düzenine Etkisi” başlıklarında bildiriler sunuldu.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kağan Kökten, “Uzun yıllar insanların ilgisini çekmeyen ve bilim dünyasında genellikle geri planda kalan, geleceğini güvence altına almaya çalışan aktiviteler bilimi olarak tanımlanabilen ‘Organik Tarım ve Agroekoloji,,  20. yüzyılın sonlarına doğru nüfus patlaması, besin kıtlığı ve çevre kirliliği gibi sorunların etkisi ile günümüzün popüler bilim dalları arasında yer almayı başardı” dedi.

Organik tarımın doğayla dost yeni üretim modeli olarak adlandırıldığını belirten Kökten,  “Organik tarım, doğadaki dengeyi koruyan, toprak verimliliğinde katkı ve devamlılığı sağlayan, hastalık ve zararlıları kontrol altına alarak doğadaki canlıların sürekliliğini sağlayan, doğal kaynakların ve enerjinin optimum kullanımını sağlayan bir üretim sistemidir” dedi.

Gönderilen bildirilerin önümüzdeki süreçte kitap haline getirileceğini ifade eden Kökten, çalışmalarına her anlamda destek veren Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak’a, teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ORGANİK, TARIM, ÇALIŞTAYI, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı