Haber Detayı
15 Ekim 2021 - Cuma 17:47
 
ORMAN KESİMİNE TEPKİLER SÜRÜYOR
86 sivil toplum kuruluşu, Karlıova İlçesi Kızılağaç Köyü Meşeli Mezrası bölgesinde 35 hektar ormanlık alanda yapılan kesimlere tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
ORMAN KESİMİNE TEPKİLER SÜRÜYOR

Karacehennem Ormanları kesimiyle ilgili 86 sivil toplum kuruluşundan ortak açıklama yapıldı. KAYY-DER ve AYKI-DER koordinatörlüğünde ortak açıklama yapan dernekler, orman kesimine karşı ilgili kurumlara verilen dilekçenin dikkate alınmadığını ifade ettiler.

Karlıova İlçesi Kızılağaç Köyü Meşeli Mezrası bölgesinde 35 hektar ormanlık alanda kesimlerin yapıldığı vurgulanan açıklamada, “daha önce sorduğumuz; bahse konu ormanlık alan, güvenlik gerekçesi ile mi kesilecektir? Kesimler 35 hektar ile sınırlımı kalacak, yoksa Karacehennem ormanlarında kesim devam edecek midir? Kesim yapılacak saha, maden arama sahası için bir ön çalışma mıdır? Bu iş için hangi bakanlıktan talimat gelmiştir? sorularına cevap alamadık.

Kızılağaç Köyü Muhtarı ve 50 köylünün imzaladığı 16.09.2021 tarih 333979 sayılı Bingöl Orman Müdürlüğüne verilen itiraz dilekçesi de dikkate alınmamıştır. Oysa Bingöl Valiliğinin 11.10.2021 tarihli duyurusunda, köylülerin kesim için rızalarının alındığı belirtilmiştir. Ayrıca bölgede gençleştirme çalışmaları yapıldığı belirtilmiştir. Oysaki bu ormanlık alan ekosistem içerisinde doğal olarak gelişmiştir, bu tip ormanlarda gençleştirme yapılmayacağının bilinmesine rağmen, onlarca kamyonla girilerek ağaçlar kesilmekte olup, yasaklı bölge denerek, köylülerden oluşan bir gözlemci heyet dahi çalışma alanına sokulmamıştır. Kimden ne saklanmaya çalışılmaktadır.

Paris İklim Anlaşmasının TBMM’de kabul edildiği bu günlerde, Bingöl' de ekolojik kırım devam etmektedir. Seçim havasına girilen son günlerde, şirin görünmek adına imzalanan bu anlaşma, yine bir gece yarısı kararnamesi ile tıpkı İstanbul Sözleşmesinde olduğu gibi geri çekilecektir. Yeraltı zenginliklerimiz olan madenler ile yer üstü zenginliklerimiz olan sularımız ve ormanlarımız ve hatta yaban hayvanlarımız av turizmiyle birilerini zenginleştirmek adına peşkeş çekilmeye devam edilmektedir.

Biz STK’lar olarak, Karacehennem Ormanlarında devam eden ağaç kesiminin, derhal durdurulmasını talep ediyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ORMAN, KESİMİNE, TEPKİLER, SÜRÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı