Haber Detayı
08 Şubat 2018 - Perşembe 00:46
 
Özsoy: Kongreye yoğun bir katılım bekliyoruz
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, HDP’nin 3. Olağan Kongresi’nin 11 Şubat’ta yapılacağını belirterek, kongreye yoğun bir katılım beklediklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Özsoy: Kongreye yoğun bir katılım bekliyoruz

Kongre hazırlıklarının devam ettiğini belirten Özsoy, “Ankara Arena Spor Salonunda kongremiz yapılacak. Yaklaşık 10 bin kapasiteli bir salon. Bizim hedefimiz 25 bin insanın oraya gelmesi. Gördüğümüz kadarıyla çok ciddi bir talep var” dedi.

HDP’ye yönelik gözaltıların, tutuklamaların devam ettiğini belirten Özsoy, “Şuana kadar HDP’ye diz çöktürme, HDP’nin iradesini kırma gibi bir duruma türlü getiremediler. İnsanlar eskisi gibi rahat konuşamıyor, sokağa çıkamıyor ama insanlar fikrini de değiştirmiyor. Bir tane AKP’li anketçi ‘HDP kazık gibi çakılmış bir yere bir türlü barajın altına inmiyor’ demişti. Deniyorlar, uğraşıyorlar, uğraşacaklar ama biz doğru bildiğimiz yolda kararlı bir şekilde devam ediyoruz. 2 yıldır başımıza getirmedikleri kalmadı. Bin bir türlü baskının hedefi haline geldik. Hala da devam ediyor bu durum. Bütün bunlara dair kongremizde bir söz söylemek istiyoruz. Onun için kongre hem uluslararası gözlemcilerin, hem elçiliklerin hem Türkiye kamuoyunun, dünya kamuoyunun yakından takip edeceği bir kongre olacak. Herkes şuna bakıyor: Bu hükümet 2 yıldır HDP’nin üzerine her türlü yöntemle baskı uyguladı, gözaltı yaptılar, tutuklama yaptılar, eş başkanlarını aldılar açana HDP hala var mı yok mu, bunu görmeye geliyorlar. Biz de onlara HDP’nin hala dimdik, güçlü bir şekilde ayakta olduğunu o salonda göstereceğiz. Oradaki kitlesellik, oradaki coşku, oradaki heyecan birçok şeye cevap olacaktır. Özellikle de Afrin’deki gelişmelere bir cevap olacaktır. Yani şuan öyle bir dönemde yaşıyoruz ki; barış, insanlar yaşasın demek vatana ihanetle eşitlenmiş. Şimdi çıksak şu sokakta desek ki; insanlar ölmesin, 20 yaşındaki insanlar kefene sarılmasın, bu savaş olmasın, konuşarak bu meseleleri çözün deseniz size vatan haini diyorlar. Ama çıksan desen ki; insanları öldürelim, kafaları keselim, savaş savaş desen alkış çalıyor bu medya, bu siyaset. Biz bu zor zamanda adil olanı, insani olanı, vicdani olanı savunmakla mükellefiz. Yapabildiğimiz kadarıyla biz bunu yapmaya çalışacağız. O açıdan kongreye katılım bizim için çok önemli. Bu kongrede oluşacak durum, verilecek mesaj önümüzdeki bir-iki yılın da çerçevesini oluşturacak” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özsoy:, Kongreye, yoğun, bir, katılım, bekliyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı