Haber Detayı
01 Haziran 2017 - Perşembe 22:58
 
Sadece belediye çalışanları memnun
Bingöl’de belediye hizmetleriyle ilgili vatandaşlarla yapılan görüşmede, sadece belediye çalışanlarının hizmetten memnun olduğu, diğer tüm kesimlerin şikayetçi olduğu belirtildi.
GÜNDEM Haberi
Sadece belediye çalışanları memnun

Şiddetle Mücadele Vakfı tarafından yürütülen çalışmalarla hazırlanan ‘Bingöl İli Sosyal Analiz Çalışması’nda, vatandaşlara belediye hizmetlerinden memnun olup olmadıkları soruldu.

Çalışmada, toplu taşıma hizmetlerinden memnuniyet oranı 42,6 olurken, temizlik hizmetlerinden memnuniyet oranı 39,9’da kaldı. Memnuniyetin en yüksek olduğu alan kanalizasyon ve şebeke suyuna erişim olarak belirlenirken, hiçbir konuda halkın memnuniyetinin yüzde 60’ı geçmediği bildirildi.

SADECE BELEDİYE ÇALIŞANLARI MEMNUN

Vatandaşlarla görüşülerek yapılan çalışmada, belediye ile ilgili çok fazla şikayetin olduğu belirtilerek, “Çalışma kapsamında 14 grupla odak grup görüşmesi yapılmış ancak bu gruplardan sadece belediye personeli olanlar belediye hizmetinden memnuniyet duyduklarını ifade etmişlerdir” denildi.

Görüşmelerde belediye hizmetine yönelik vatandaşların verdiği cevaplar şöyle sıralandı:

-“Ulaşım konusuna değinmek istiyorum. Arabalar çok kötü, can güvenliği yok. Toplu taşımalar bu anlamda çok kötü. Bingöl insanının hak ettiği temizliği göremiyoruz.”

-“Halk otobüsü eksiğimiz çoktur. Türkiye’de sadece Bingöl’de belediye otobüsü yok”

-“Bingöl’ün kentleşmesinde sıkıntı var park alanı yok”

-“Belediye hizmetleri çok eksik gidiyor, sadece eksik değil çok çok yanlış. Hiç sosyal aktivite yoktur, varsa da bunlar yeterli değildir. Belediye binası kötü disiplin yok. Çalışanlar düzensizdir”

-“Kışın buzlanma var belediye bu konuda hiç önlem almıyor. Yollar ve kaldırımlar yürünecek halde değil. Sorun çok yalnız çözüm yolu yok. Ya da kısa vadeli çözümler var.”

-“Arkadaşlarımızın saydığı bunca soruna rağmen hala yapılanlar bir lütufmuş gibi gösterilmektedir. Bugün başka yerde su kesintisi olsa vatandaş ayaklanma çıkarırdı. Ancak Bingöl ses çıkarmıyor. Bu da akrabalık ilişkileri ile ilgilidir”

-“Belediye çok vaat veriyor, ancak yerine getirmiyor. Denetim yok. Kaldırımlar sürekli sökülüp yapılıyor.”

-“Engelli girişleri yapılmıyor. Engellilere gerekli duyarlılık gösterilmiyor”.

-“Özellikle insanların dışarıda kaldırımlarda oturması doğru değil.”

-“Belediyeye bağlı olan TOKİ’lere iki aydır yerleştik ama çok fazla temizlik sorunu var.”

-“Önce bir soralım belediye var mı? Tabela var, başka da yok”

-“Temizlik koşulları haricinde iyi.”

-“Belediye hizmetlerinden memnun değiliz çünkü herhangi bir denetleme mekanizması yok. Mesela cadde ve kaldırımlar yapılıyor ama herhangi bir ölçüm yapılmadan yapılıyor. Sonrasında yıkılıyor, tekrar yapılıyor. Bir çok kez şikayet ettik ama kimse şikayetlerinizi de dikkate almıyor.”

-“Belediye hizmetlerinden ciddi sıkıntılarımız var, hizmetler yapılırken adaletsiz yapılıyor. Bazı bölgelerde çok kaliteli hizmetler götürülürken, çok iyi yollar, çok iyi kaldırımlar yapılırken bir başka mahallede hiçbir hizmet görünmüyor. Hiç yol ya da kaldırım yapılmıyor. Mahalleden mahalleye hizmet farklı. Mesela bizim mahallede biz sondaj suyu içerken, kentin merkezi kaynak suyundan içiyor.”

-“Bence de imar konusunda eşit davranmıyor, tamamen keyfi davranış var, çünkü aynı sokakta birine 3 kat, başka birine 5 kat, daha başka birine de 4 kat izni verilir. Neden herkese eşit davranılmıyor.”

-“Bence Bingöl’deki en büyük sorun gerek şehir merkezinde gerek diğer mahallelerde olsun bir otopark problemi var. İnsanlar araçlarını park edecek yer bulamıyorlar. Araçlar çok dağınık bir şekilde cadde üzerinde park ediliyor, bu da yolları tıkıyor.”

-“Belediye hizmetleri son derece yetersizdir. Örneğin sosyal alanlarda belediye hizmeti yok. Mesela çocuklara yönelik, ya da evde oturan kadınlara yönelik her hangi bir çalışma yok. Belediye denilince insanların aklına sadece alt yapı hizmetleri gibi kentin fiziki durumu gelmemeli. Bu hizmetler eğitim, sosyal ya da kültürel faaliyetler olabilir.”

-“Belediye halk ekmeği dağıtıyor. Bunu yaparken bile doğru düzgün yapmıyor. Kadınlar sabahları kavga ediyor. Ben de ekmek alıyorum. Bazıları az alıyor, bazıları çok alıyor, bazılar da hiç almıyor. Bu da kavgaya neden oluyor. Belediyenin tüm çalışmaları böyledir. Doğru dürüst iş yapmıyorlar.”

-“Propaganda mı yapayım? Son 4 yıldır ilimiz yaşanılacak bir yer oldu. Benim kendi gözlemlerime göre yaşanılacak bir il oldu yani alt yapısı ve üst yapısı ve gidin bundan 5 yıl önce tozdan dumandan caddelerden geçemezdiniz. Suyu kaliteli küçük bir yer, herkes istediği yere ulaşabiliyor. Rahatlıkla yani arabasını kullanmasa dahi yaya yürüyerek istediği yere gidebiliyor ulaşabiliyor. Belediye hizmetleri temizlik olarak çok iyi. Şuanda çok iyi yani. Ulaşım, bir tek ulaşımda eksiğimiz var. Şuanda belediyeden gelen şikâyet bizimde gözlemlerimize göre halktan gelen şikâyetler belediyenin ulaşımda eksiği, otobüsün olmayışı, halkın talebi de bu. Yani özel halk otobüsünü ihaleye vermişiz, adamlar istedikleri gibi bir tekel oluşturmuş. Bir eğitimimiz yok. Temizlik olsun, insanların diğer ihtiyaçları olsun. Bence belediye yeterli.

Bizim eksiklerimizden biride alt yapının olmayışı. Birde şu var, kaldırımlar ve yollar işgal ediliyor, belediyemiz yetersiz. Yani marketçide işgal ediyor, kahvecide işgal ediyor. Kahvecilerin daha kötü oluyor. Çünkü kahveler bir yerden rahat geçemiyor. Esnafın bir yere masa bırakması başka bir şey ama yola, caddeye vatandaşın oturması ayrı bir şey. Onun haricinde Bingöl belediye açısından yaşanabilecek bir ildir.”

Vatandaşların görüşleriyle ilgili şu tespitlere yer verildi: “Belediye hizmetleri konusunda görüşmecilerden çok ciddi tepkiler alınmıştır. Bu konuda hemen her görüşmeci görüşlerini beyan etmiştir. Hizmetler konusunda çok sayıda olumsuz görüş olduğu için her hizmet türünden birer ifadeye yer verilmiştir. Yukarıdaki ifadeler içerisinde belediye hizmetleri hakkında olumlu görüşlerini belirten son görüşmeci de belediye personelinin üst yöneticilerindendir. Bu personel dahi bazı konularda şikâyet etmiştir. Belediye personellerinden sadece dördü olumlu görüş bildirirken diğer personeller hiç görüş bildirmemeyi tercih etmişlerdir.”

 

Kaynak: (BKHG) - Bingöl Kent Haber Gazetesi Editör:
Etiketler: Sadece, belediye, çalışanları, memnun,
Yorumlar
Haber Yazılımı