Haber Detayı
24 Şubat 2021 - Çarşamba 18:40
 
SANCAK BARAJI İÇİN ÇED SÜRECİ BAŞLADI
Sulama amaçlı yapılacak Sancak Barajı ile 16 köydeki tarım arazilerinin sulanması planlanıyor.
GÜNDEM Haberi
 SANCAK BARAJI İÇİN ÇED SÜRECİ BAŞLADI

Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Kilise Deresi üzerinde kurulması planlanan Sancak Barajı ile ilgili ÇED sürecinin başlatıldığı, bu kapsamda 10 Mart 2021 tarihinde inceleme-değerlendirme toplantısının yapılacağı belirtildi.

ÇED dosyasında proje ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından Sancak Beldesi sınırları içerisinde yapılması planlanan “Sancak Barajı, Sulaması ve Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme Yıkama Tesisleri, Beton Santrali” projesi, köylerin tarım arazilerinin sulanmasını sağlayacak.

Sulama maksatlı olarak planlanan Sancak Barajı ile Oğuldere, Sudüğünü, Çimenli, Sancak, Yeşilova, Sarıgümüş, Sütgölü, Karapınar, Küçükbaş, Büyükbaş, Balıkçay, Uzunsavat, Kuşkondu, Arıcılar, Yaygınçayır ve Yazgülü köy ve mahallelerine ait 3.540 ha (brüt) tarım arazisi sulanacak.

Proje alanının oldukça büyük bir kesiminde kuru tarım yapılmaktadır. Lokal alanlarda, minimum kapasiteli sulama tesisleri vasıtasıyla veya bahar sularının kullanıldığı yandere sulamaları aracılığıyla yapılan sulamalar yetersiz kalmaktadır. Proje uygulamaya geçtiği takdirde yöre halkının kalkınmasında ve yaşam standartlarının yükselmesinde önemli bir rol oynayacağı düşünülmektedir. Baraj inşaatında kullanılacak malzemenin temini amacıyla 2 adet kaya malzeme ocağı ile beraber kırma-eleme-yıkama tesisi ve beton santrali kullanılacaktır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: , SANCAK, BARAJI, İÇİN, ÇED, SÜRECİ, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı