Haber Detayı
22 Nisan 2021 - Perşembe 17:24
 
SANCAK BELEDİYESİNDEN ‘GRİ PASAPORT’ AÇIKLAMASI
İsmi gri pasaport olayıyla anılan Sancak Belediye Başkanlığı, yazlı açıklamayla iddialara cevap verdi.
GÜNDEM Haberi
SANCAK BELEDİYESİNDEN ‘GRİ PASAPORT’ AÇIKLAMASI

Sancak Belediyesinden yapılan açıklamada, belediye üzerinden hiç kimsenin gri pasaport alarak yurt dışına gitmediği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Son zamanlarda medyada, bir dernek tarafından hazırlanıp Malatya-Yeşilyurt Belediyesi iş birliğiyle yürütülen “Çevreye Duyarlı Bireyler” projesi kapsamında, hizmet damgalı gri pasaportla yurt dışına giden ve dönmeyenlere ilişkin “belediyeler eliyle insan 

kaçakçılığı girişimi” başlıklı haberler paylaşılmaktadır. 

Bu paylaşımların birinde Belediye Başkanımız Sayın Nusret Koçin’in fotoğrafı iliştirilip “Gri kaçakçılık girişiminin son adresi AKP’li Sancak Belediyesi oldu.” başlıklı Sancak Belediyesi’ne yönelik asılsız, iftira içerikli, kasıtlı ve çirkin bir habere yer verilmiştir. Söz konusu haberde, Belediyemiz ve Bingöl Çevreyi Koruma ve Geliştirme Derneği koordinasyonundaki STK’lar ile yapılan bir organizasyonla sözüm ona Belediyemizin görevlendirdiği iki kişinin de yer aldığı toplam 47 kişinin gri pasaportla yurt dışına gönderildiği ve Belediyemizin kaçakçılık girişimi içinde olduğu şeklinde kötü bir algı oluşturulmaya çalışılmıştır. 

Gerçek şu ki haberde bahsi geçen STK’lar, Belediyemizle de irtibata geçip “Çevre İçin Eğitim-Eğitim İçin Çevre” isimli bir proje kapsamında işbirliği girişiminde bulunmuş ve Belediyemiz de başlangıçta bunun iyi niyetli bir proje olduğunu düşünerek olumlu yaklaşmıştır. 

Ancak daha sonra habere konu derneğin yapmış olduğu başvuruya istinaden Belediyemiz ve Bingöl Valiliği tarafından yapılan araştırmalar neticesinde bu girişimin arkasında iyi niyetin olmadığı fark edilmiş ve Belediyemiz, olayın medyaya yansımasından yaklaşık bir buçuk yıl önce, 25.11.2019 tarihinde Valilik Makamına verdiği dilekçe ile süreci durdurmuş ve bu kirli oyuna gelmeyen basiretli bir belediye olmuştur. Nitekim Belediyemiz tarafından sözü edilen projeler kapsamında hiçbir şekilde ve hiçbir kimseye hizmet damgalı gri pasaport verilmediği gibi yurt dışına herhangi bir seyahat de düzenlenmemiştir. 

Belediyemizin bu basiretli davranışı, takdir edilmesi gereken bir durumken basında, bu kirli tezgâhın içindenmiş gibi gösterilmesini ve Belediye başkanımızın fotoğrafının iliştirilip haber yapılmasını art niyetli ve kasıtlı buluyoruz.

İş bu kapsamda ulusal medyada çıkan haberler, habercilik anlayışına aykırı bir şekilde verilmiştir. Bu nedenle toplumu aydınlatmak ve doğru bilgiyi sunmak yerine asılsız ve iftira içerikli bu tür haberlere itibar edilmemesini diliyor ve durumu kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.”

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SANCAK, BELEDİYESİNDEN, ‘GRİ, PASAPORT’, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı