Haber Detayı
25 Mayıs 2022 - Çarşamba 18:03
 
SEBETERİAS’TA KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR
Bingöl’ün toprak altında kalan önemli kalelerinden biri olan Sebeterias Kalesi’nde kazı çalışmalarının haziran ayında başlayacağı bildirildi.
GÜNDEM Haberi
SEBETERİAS’TA KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Genç İlçesinde bilinen iki kaleden biri olan Sebeterias Kalesi’nin surları, yerleşim yeri ve tarihi, yapılacak kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılacak. Tarihi kalede, Genç Belediyesi ve Elazığ Müze Müdürlüğü işbirliğiyle kazı çalışmaları yapılacak. Böylece baraj suları altında kalan Murat Höyüğünden sonra ikinci kazı çalışmalarının yapıldığı yer Sebeterias Kalesi olacak.

“İLK KAZI HAZİRAN AYI İÇERİSİNDE YAPILACAK”

Sebeterias Kalesi ile Kral Kızı Kalelerinin mevcut durumları hakkında inceleme ve gözlemlerinin ardından hazırlanan raporların, Kültür Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce kabul görmesi ve çalışmaların başlatılabilmesi için ödenek ayrılması sonucu Elazığ Arkeoloji Müzesi Müdürü Ziya Kılınç ve Bingöl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Nebi Butasım, Genç Belediye Başkanı Mehmet Zeki Dirik ile beraber Sebeterias Kalesi üzerinde incelemelerde bulundu. Kalede ilk kazmanın haziran ayı içerisinde vurulacağı belirtildi.

DİRİK: TARİHİMİZİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARACAĞIMIZ İÇİN MUTLUYUZ

Belediye olarak, asli görevlerinin dışında tarih ve kültür alanında da çalışmalar yürüttüklerini ve ilçenin sembollerinden biri olan Sebeterias Kalesinin geçmişini gün yüzüne çıkaracakları için çok mutlu olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Zeki Dirik, “Genç ilçemiz hak ettiği konuma gelinceye kadar çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. İlçemizin tarihi ve kültürü, ilçenin alt yapısı, üstyapısı kadar önemsediğimiz bir konu. Bugün burada tarihi kalemizde yürütülecek olan çalışmalar için bir araya geldik. İlk kazmada Allah’ın izniyle Haziran ayı içerisinde vurulacak ve kadim ilçemizin tarihinde bir ilk olacak bu çalışma. Çalışmaların başından sonuna kadar emeği geçen kim varsa ilçe halkım adına şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: SEBETERİAS’TA, KAZI, ÇALIŞMALARI, BAŞLIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı