Haber Detayı
03 Eylül 2021 - Cuma 18:07
 
ŞEHİRLERARASI TOPLU TAŞIMADA PCR ZORUNLULUĞU
Bingöl İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı karara göre, 6 Eylül’den itibaren konser, tiyatro ve sinema gibi toplu etkinliklere test sonucu olmadan giremeyecek.
GÜNDEM Haberi
ŞEHİRLERARASI TOPLU TAŞIMADA PCR ZORUNLULUĞU

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinin ardından 6 Eylül itibariyle uygulamaya başlanacak toplu alanlara girişte PCR testi zorunluluğu ile ilgili il valilikleri kararlar almaya başladı. Bingöl İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu da korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında toplandı. Bingöl İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı karar Bingöl Valiliğinin resmi internet sitesinden yayımlandı.

Alınan kararda korona aşısına karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilmesi kararı alındı.

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin konser, sinema ve tiyatro gibi toplu olarak bulunulan yerlere katılımında ve şehirlerarası yolculuklarda negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirildi. 

Bingöl İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlar şöyle:

Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin aşı süreçlerini tamamlanmış olması önerilmekle birlikte başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin/görevlilerin aşılı/geçirilmiş hastalık durumunda (Covid­19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halinde; bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenilecek ve sonuçlar okul idaresi tarafından gerekli işlemleri yapmak üzere kayıt altında tutulması,

PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girmek isteyen ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak olan kişiler; aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadığını Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğinin sorgulandığının bilinmesi,

Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için uygulanması gerekmektedir. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞEHİRLERARASI, TOPLU, TAŞIMADA, PCR, ZORUNLULUĞU,
Yorumlar
Haber Yazılımı