Haber Detayı
25 Temmuz 2018 - Çarşamba 17:28
 
SGK’dan yapılandırma uyarısı
Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muzaffer Çakar, SGK borçlarının yapılandırılma süresinin 31 Temmuz 2018 tarihinde sona ereceğini belirtti.
EKONOMİ Haberi
SGK’dan yapılandırma uyarısı

Çakar, yaptığı yazılı açıklamada, 7143 Sayılı “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin” Kanunun, kurum alacaklarını yapılandırma fırsatı getirdiğini belirterek, “Bu kanun ile getirilen yapılandırma fırsatı, 2018 Mart ayı ve öncesi dönemlere ait sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak prim borçlarını kapsamaktadır. Başvurular 31.07.2018 tarihinde sona erecektir” dedi.

Çakar, şunları söyledi: “Yapılandırmadan yararlananların işverenlerimiz hakkında, yapılandırılan bu borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacaktır. Bu yapılandırmaya başvurup ilk taksidini ödeyen işverenlerimiz ‘borcu yoktur’ yazısı alabilecek, bu sayede kamu ihalelerine girebilecek, nefes kredisi başvurusunda bulunabileceklerdir.  En önemlisi de istihdam teşviklerinden yararlanmaya başlayacaktır.

Yapılandırma Kanunu ile prim borcu bulunan, işveren, esnaf, çiftçi, primini kendi ödeyen sigortalılar ve genel sağlık sigortalıları için de büyük bir ödeme kolaylığı getirilmiş olup, özellikle peşin ödemelerde çok büyük bir avantaj sağlanmıştır.

Yapılandırma fırsatı için son müracaat tarihinin 31 Temmuz 2018 olup, ilk taksit ve peşin ödeme süresi de 31 Ağustos 2018’dir. Ödemeler 2 ayda bir taksitler halinde 6-9-12 veya 18 taksit tercihiyle yapılabilecekler. İl özel idareleri ve spor kulüplerine azami 36 taksit, belediyeler ve bunlara bağlı kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlara ise 144 aya kadar taksit imkanı verilmiştir. Kapsama giren borçların faizleri silinmekte, bunun yerine Yİ-ÜFE ile güncelleme yapılmaktadır.

Güncellenen borçların peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ının silinmektedir.  İkinci taksit ödeme süresi içerisinde borcun tamamının ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’si silinecektir.

Daha önce 6552, 6736 ve 7020 sayılı yasalara göre devam eden yapılandırılmış borçların kalan taksitlerinin peşin ödenmesi halinde taksit tutarına isabet eden Yİ-ÜFE tutarının 90’ı, ikinci taksit ödeme süresinde ödenmesi halinde ise kalan taksitlere uygulanan Yİ-ÜFE oranının 50 silinecek ve kalan taksitler için taksitlendirme farkının tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.

Ayrıca yine Bağ-Kur’lu sigortalılarımız hizmet sürelerini dondurarak veya yapılandırmanın ilk taksitini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecekler.

Genel Sağlık Sigortalılarımıza da yine yapılandırma kapsamında borçlarını faizsiz olarak 31 Aralık 2018’e kadar ödeme imkânı verilmiş olup, bu tarihe kadar da borcuna bakılmadan tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SGK’dan, yapılandırma, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı