Haber Detayı
15 Eylül 2021 - Çarşamba 08:52
 
“Su sorunu çözülmelidir”
HDP Belediye Meclis Grubu Eş Sözcüleri Hatice Kıtay ve Ferhat Yıldırım, Bingöl’de yaşanan su sorununa kalıcı çözüm getirilmesi gerektiğini belirtti.
GÜNDEM Haberi
“Su sorunu çözülmelidir”

Bingöl’de yaşanan su sıkıntısı ile ilgili açıklama yapan Kıtay ve Yıldırım, sağlıklı suya ulaşmanın her şeyden önce temel bir insan hakkı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Su toplumsal bir değer olarak düşünülmelidir. Su sorununun çözümüne, öncelikle insanların suya bakış açılarını sorgulamakla başlanmalıdır. Su talebinin karşılanmasında yerel kaynakların akılcı kullanımı ön plana alınmalıdır.

Gelecek bilinmez fakat öngörülür. Bingöl’ün dört tarafı sularla kaplı olmasına rağmen su sorunu yaşıyorsak, bu mevcut sistem ve 20 yıllık AKP belediye yönetimlerinden kaynaklanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Her gelen AKP belediye yönetiminin, şehir imar planı yapılırken, açılan yeni imar alanları ve kat yüksekliğinden dolayı nüfus artışının olacağını ve bu tür sorunların doğabileceğini öngörmeleri gerektiğini belirten Kıtay ve Yıldırım, şu ifadelere yer verdi: “AKP Belediyesinin kendi eksikliğini kuraklığa bağlamasını doğru bulmuyoruz. Her yıl Bingöl’de su sorunu yaşanmaktadır. Bu sorun büyüdü ve yarın daha da büyüyecek. Yetkilileri, şehri makyajlamaktan vazgeçip biran önce temel sorun olan gündemlere dönmeye çağırıyoruz.

Bingöl'ün Yenimahalle, Mirzan Mahallesi, Saray Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Yeşilyurt

Mahalleleriyle birlikte tüm Bingöl kaderine terk edilmiş durumdadır.

Bu temelde AKP Belediyesinin mevcut su sorunlarını çözmek için bir an önce, yeni su kaynakları bulması, yeni su depoları yapması, şebeke hatlarını yenilemesi, depo dolum kontrollerini son sistem teknoloji ile takip etmesi gerekiyor.

Bu temelde, temel hak olan su sorununun bir an önce çözüme kavuşturmak için gereği yapılmalıdır.

Sorunların çözümü için HDP grubu olarak konunun takipçisi olacağız.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Su, sorunu, çözülmelidir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı