Haber Detayı
23 Ağustos 2022 - Salı 17:49
 
TERMAL SU DEĞERLENDİRİLEMEDİ
Aralık 2017’de Ilıcalar’dan Vali Abdulkadir Sarı Tesislerine kadar getirilen termal su, 5 yıldır değerlendirilemiyor.
GÜNDEM Haberi
TERMAL SU DEĞERLENDİRİLEMEDİ

Jeotermal kaynaklar bakımından zengin bir il olan Bingöl, bu kaynakları verimli kullanamıyor. Jeotermal kaynaklar, Ilıcalar Beldesinde bulunan iki adet tesiste kullanılırken, termal suların değerlendirilmesi konusunda yapılan bazı çalışmaların ise sonu getirilemedi.

Bu çalışmalarsan biri, Ilıcalar’da bulunan jeotermal kaynakların Bingöl’e getirilmesi oldu. Termal suyun, Simani Mahallesinde bulunan Vali Abdulkadir Sarı Tesislerine kadar getirilmesi, müjde olarak Bingöl halkına sunulurken, bu müjdenin sonu getirilemedi ve termal su değerlendirilemedi.

Bingöl Valiliği İl Özel İdaresince 2014 yılında Ilıcalar Beldesi Kös mevkiinde başlatılan sondaj çalışmaları kapsamında bulunan 2 ayrı jeotermal su kaynağı, 17 kilo metrelik isale yoluyla Bingöl Merkez’e Aralık 2017’de ulaştırılmıştı.

Abdulkadir Sarı Parkına getirilen jeotermal su kaynağının ortalama 54 derece sıcaklıkta olduğu ve yapılacak Kent Park projesinde kullanılacağı belirtilmişti.

AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz da, twitter hesabından, “17 kilo metre mesafeden 10 milyon TL yatırımla Kentpark Projemiz için 20 lt/sn debi ve 54 derece jeotermal su Abdülkadir Sarı Parkına ulaştırıldı” paylaşımını yapmıştı.

KENT PARK PROJESİ HAYATA GEÇİRİLEMEDİ

Jeotermal kaynak suyu değerlendirilemediği gibi, kent park projesi de hayata geçirilemedi.

Kentpark projesi kapsamında 5 Yıldızlı Termal Otel ve SPA Merkezinin 30 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edilmesi planlanıyordu.

Bodrum+bodrum+zemin+4 katan oluşacak 5 yıldızlı otel bünyesinde, günü birlik hizmet verecek SPA merkezi, restaurant, 1 adet çok amaçlı salon, 700 araç kapasiteli açık otopark, 5 adet toplantı salonu, 2 adet çocuk alanı, büyükler için oyun salonu, alakart restaurant, teras kafe, bay-bayan için kuaför, revir, fitness salonu, 9 adet masaj odası, 2 adet çamur banyo odası, 2 adet Türk hamamı ve kese odası, 2 adet sauna odası, 8 adet yüzme havuzu (termal su havuzları), 3 adet dinlenme odası (lobi), 500 yatak kapasiteli 200 oda yer alacaktı.

Kentpark Projesi alanında AVM, 25 bin metrekare kapalı alan üzerinde bodrum+zemin+1 kattan oluşması planlanıyordu.

Ayrıca Kentpark Projesi kapsamında ziyaretçiler için spor tesisleri düşünülürken, proje kapsamında bir adet futbol sahası, 2 adet tenis sahası ve 2 adet basketbol sahası yapılacaktı. Ancak şuana kadar proje hayata geçirilemedi.

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: TERMAL, SU, DEĞERLENDİRİLEMEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı