Haber Detayı
03 Haziran 2020 - Çarşamba 00:24
 
Tırtıllar doğa felaketine neden olabilir
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl’de meşe ağaçlarının tırtıl istilası altında olduğunu belirterek, “bu durum, müdahale edilmediği takdirde bir doğa felaketine sebebiyet verebilir” dedi.
GÜNDEM Haberi
Tırtıllar doğa felaketine neden olabilir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, meşe ağaçlarına zarar veren tırtıl istilası ile ilgili meclise soru önergesi verdi.

Aydemir, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise sunduğu soru önergesinde, “Ağaçların, insan sağlığına olan sayısız faydaları vardır. Ağaçlar; sera etkisi ile mücadele eder, oksijen üretir, erozyonu önler, su tasarrufu yapar, havayı temizler, şehri serinletir, huzur verir, mutluluk saçar, doğaya muazzam bir güzellik katar.

Bingöl ili ve ilçeleri, meşe ağaçları ile kaplı olan, enerjisini meşe ağaçlarından alan bir doğaya, ormanlık alanlara sahip. Fakat meşe ağaçları bu yıl bahar ayı itibariyle, nereden ve nasıl geldikleri belli olmayan tırtılların istilasına uğramış durumda. Sayısız tırtılın ağaçlara verdikleri zararlar, müdahale edilmediği takdirde bir doğa felaketine sebebiyet verebilir” dedi.

Aydemir, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

-Bingöl halkında merak konusu olan tırtıllar, birileri tarafından bilinçli olarak mı doğaya bırakıldılar?

-Ağaçların insanlara olan faydaları saymakla bitmez. Tırtılların ağaçlara verdikleri zararlar ortada. Bu konuda bir müdahaleniz olacak mı?

- Tırtıllar için, doğaya zarar vermeden, nasıl bir önlem almayı düşünüyorsunuz?

-Tahrip olan ağaçlar ile ilgili bir çalışmanız olacak mı?

-Bu konu ile ilgili bakanlığınıza gelmiş herhangi bir bilgilendirme var mıdır?

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tırtıllar, doğa, felaketine, neden, olabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı