Haber Detayı
15 Ağustos 2022 - Pazartesi 17:38
 
VATANDAŞ: ÇEVRE KİRLİLİĞİ OLUŞTURUYOR BELEDİYE: İDDİALARIN TAMAMI ASILSIZ
Vatandaşlar, Bingöl Belediyesi tarafından Beyaztoprak mevkiinde kurulan şehir çöplüğünün çevre kirliliğine neden olduğunu belirtirken, Bingöl Belediyesi, iddiaların asılsız olduğunu açıkladı.
GÜNDEM Haberi
VATANDAŞ: ÇEVRE KİRLİLİĞİ OLUŞTURUYOR  BELEDİYE: İDDİALARIN TAMAMI ASILSIZ

Köye yakın kurulması nedeniyle sık sık sorun oluşturan şehir çöplüğü, çevrecilerin tepkisine neden oldu. Şehir çöplüğünün 29 yıl daha aynı bölgede kalacak olmasına tepki gösteren çevreciler, #BingöleHizmetÇöp hashtagı açarak, şu ifadeleri kullandı: “Bingöl belediyesinin 2013 yılında bölgenin en büyük yeşil piknik alanı olan Beyaztoprak, Kardeşler, Sarıçiçek, Kantar ve Kervansaray bölgesine çöp tesisi yapılmıştır. Bölgede yapılan tesisin hem doğaya hem de insan hayatına negatif etkisi 9 yıldır sürmektedir, son yapılan anlaşmada sözleşme 29 yıl uzatılarak adeta bölge halkının çektiği sorunlar görmezden gelinmiştir. 2013 yılında ÇED raporu verilen yer yasalara göre en az yerleşim yerine 1000 metre uzak olması gerekirken, bu durum minimalize edilerek beyaz toprak 'in 500 metre yakınına yapılmış, insan hayatına olan olumsuz durum görmezden gelinmiştir. Bölge, hem köylülerin seyahat bölgesi olup hem de yoğun bir tarım alanı olarak kullanılmaktadır. Gelinen durumda bölgede yaşamak güç haline gelmiştir. Kanuna ve insan haklarına aykırı olan bu duruma tepkisiz kalmamakla beraber kamuoyunun da desteklerini bekliyoruz.”

BELEDİYE: İDDİALAR ASILSIZDIR

Katık Atık Düzenli Depolama Tesisine ilişkin iddialara cevap veren Bingöl Belediyesi; “Yerinde görülmeden, eski görüntüler üzerinden yapılan paylaşımları iyi niyetle bağdaştırmak mümkün değildir. Hizmetlerimizi gölgelemek, bilinçli bir şekilde algı yaratmak isteyen çevrelerin iddiaları tamamen asılsızdır” ifadelerine yer verdi.

“TAMAMI ASILSIZ VE ALGI OPERASYONU”

Algı amaçlı yürütüldüğü kanaati doğuran paylaşımların gerçeklikten uzak olduğu vurgulanan açıklamada, “Bu süreci organize eden kişi ve çevrelerce ileri sürülen iddialar tamamen asılsızdır. Bingöl’ümüze önemli hizmetler kazandırma çabasında olan ve hizmetlerini aralıksız sürdüren Belediyemizin çalışmalarını gölgelemek için #BingöleHizmetÇöp başlığıyla Hashtag çalışmalarını organize edenler hizmet karşıtıdır” denildi.

“BAKANLIK NEZDİNDE PERİYODİK DENETİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR”

Katık Atık Düzenli Depolama Tesisi için 2003 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporu alındığı anımsatılan açıklamada, Bakanlık nezdinde denetimlerin periyodik bir şekilde gerçekleştirildiği belirtildi.

Denetimler ölçüsünde hiçbir sıkıntının yaşanmadığı vurgulanan açıklamada, “Tesisimizde gerekli tüm önlemler titizlikle alınmış olup, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı nezdinde yıl içerisinde yapılan periyodik denetimlerde hiçbir olumsuzluk yaşanmamıştır. Tesisimizde insan sağlığı veya tarım arazilerini tehdit edecek hiçbir unsur bulunmamaktadır. Çöp depolamanın modern şekilde yapıldığı ilimizde, tüm çaba ve hassasiyetlere karşın “Bingöl’e Hizmet Çöp” gibi bir söylemi kabul edilemez buluyor, yerinde görülmeden, bilgi edinilmeden, sadece kulaktan dolma bilgilerle yapılan paylaşımların haksız itham olduğunu vurguluyoruz. ifadelerine yer verildi.

“ÇÖPTEN ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİLİYOR”

“Çevre Dostu Enerji Üretimi” sloganıyla hazırlanan proje kapsamında alanda kurulan tesislerde çöp gazından elektrik üretildiği anımsatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Alana dökülen çöpler düzenli bir şekilde gömlekleme işlemiyle toprağa gömülüyor, gazı sıkıştırılarak elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Tesisimizde Günlük ortalama 120 ton katı atıktan 560 Kilowatt/Saat elektrik enerjisi üretiyoruz. Bu da günlük 1.500 konutun aydınlatmasına yetecek enerjiye denk düşüyor. Belediyemiz bu projeden doğrudan yıllık 2 Milyon 500 Bin TL gelir elde ediyor. Tüm önlem ve çevre dostu projelerimize karşı hizmet düşmanlığı yaparak, beyhude bir çaba içerisinde olanların kötü niyetleri hasıl olmayacaktır. Kullanılan dilin bir yıpratma politikası ürünü olduğunu belirtir, çözüm odaklı olmaktan uzak, algı yaratma ve hizmetleri gölgelemek amaçlı olduğunu ifade etmek isteriz.”

(Haber Merkezi)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VATANDAŞ:, ÇEVRE, KİRLİLİĞİ, OLUŞTURUYOR, , BELEDİYE:, İDDİALARIN, TAMAMI, ASILSIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı