Haber Detayı
01 Haziran 2017 - Perşembe 22:55
 
Yaban hayatı kayıt altına alınıyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, tabiata yerleştirdiği 1581 adet fotokapan ile yaban hayatını kayıt altına alıyor.
GÜNDEM Haberi
Yaban hayatı kayıt altına alınıyor

Fotokapanla yaban hayatını izleme çalışmaları hakkında açıklama yapan DKMP Genel Müdürü Nurettin Taş, şuana kadar birçok türün görüntülendiğini söyledi.

Taş, “Ülkemizin sahip olduğu yaban hayvanı çeşitliliği düşünüldüğünde, bu çeşitliliğinin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından envanter ve izleme çalışmaları, DKMP Genel Müdürlüğünce oldukça önemsenen bir husus. DKMP Genel Müdürlüğü ülkemiz tabiatındaki çeşitli yerlere yerleştirilen fotokapanlarla yaban hayatı hakkında pek çok bilgiye ulaşabiliyor. Yerleştirilen fotokapanlar büyük memeli popülasyonlarının izlenmesi ve yaşadıkları çevreye etkilerinin araştırılması, insan-yaban hayvanı çatışmasının sebeplerinin tespiti ve çözüm yollarının araştırılması, türlerin belirli alanlarda varlık/yokluk durumlarının araştırılması, kaçak avcılık ve karayollarında yer alan önemli geçiş noktalarının yaban hayvanlarınca kullanılma sıklığının tespiti gibi hususlarda pek çok bilginin edinilmesinde kullanılıyor.

Önünden geçen canlıların hareketini algılayarak çok kısa bir süre içinde çekim yapabilme özelliğine sahip fotokapanlara son dönemde GSM devrelerinin entegre edilmesi ile elde edilen fotoğrafların birkaç dakika içinde cep telefonuna MMS olarak yada mail adresine fotoğraf  şeklinde gönderilmesi de mümkün hale geldi. Bu sayede yaban hayvanı yakalama ve tasmalama çalışmaları ile kaçak avcılığın engellenmesi gibi koruma faaliyetlerinde büyük kolaylık sağlanıyor” dedi.

Araziye yerleştirilen fotokapanlara bu güne kadar çok sayıda canlının takıldığını belirten Taş, “Ülkemizin çeşitli illerindeki Yaban Hayvanı Geliştirme Sahalarında kızıl geyik, karaca,ayı, kızıl tilki, kurt, sansar, çakal, porsuk, yaban tavşanı, yaban domuzu ve vaşak gibi pek çok tür görüntülendi” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaban, hayatı, kayıt, altına, alınıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı