Haber Detayı
17 Ekim 2021 - Pazar 17:09
 
YENİ ARITMA TESİSİ YAPILACAK
Mevcut arıtma tesisinin ihtiyaca cevap verememesi nedeniyle Bingöl Belediyesi tarafından yeni arıtma tesisi yapılacak. Arıtma tesisinin 90 milyon mal edilmesi bekleniyor.
GÜNDEM Haberi
YENİ ARITMA TESİSİ YAPILACAK

Bingöl Belediyesi tarafından Çeltiksuyu Köyü mevkiinde yapılması planlanan ‘Yeni Atıksu Arıtma Tesisi’ ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatıldı.

ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre, proje bedeli 90 milyon TL olan atıksu arıtma tesisi, Bingöl Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Merkez Çeltiksuyu Köyü mevkiinde 90.958 m²’lik alan üzerinde yapılacak.

İLLER BANKASINDAN KREDİ ALINACAK

Arıtma tesisi için İller Bankasından kredi alınması planlanıyor.

Proje ile ilgili ÇED dosyasında yer alan bilgiler şöyle: “Bingöl Belediyesi tarafından Bingöl ilinin yaklaşık 3,9 km kuzeyinde Avrupa Birliği hibe fonlarından faydalanılarak inşa edilmiş ve 2013 yılında hizmete alınmış Mevcut Atıksu Arıtma Tesisi bulunmaktadır. Mevcut Atıksu Arıtma Tesisinin kapasitesinin kanalizasyon sisteminin yükünü dönemsel olarak karşılayamaması, sık arızalanması gibi nedenlerle Bingöl Belediyesinin talebi doğrultusunda İller Bankasına yeni bir Atıksu Arıtma Tesisi yapılması için başvuruda bulunulmuş ve işbu Bingöl Yeni Atıksu Arıtma Tesisi projelendirilmiştir. Tesise ilişkin gerekli fizibilite çalışmaları yapılmış olup; İller Bankası tarafından uygulama projeleri yapılacak ve gerekli finansman kredisi sağlanacaktır.

-YAPIM ÇALIŞMALARI 2022’DE BAŞLAYACAK-

Planlanan Bingöl (Merkez) Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı 2022 yılında başlayacak olup, tesis 2025 yılında işletmeye geçecektir. Arıtma tesisi; ülkemizde en yaygın şekilde tercih edilen arıtma yöntemlerinden olan eş zamanlı nitrifikasyon denitrifikasyon prosesinde azot ve fosfor giderimli olarak uzun havalandırmalı ileri biyolojik aktif çamur sistemine göre dizayn edilmiştir. İlbank’ı yapmış olduğu Ön Etüt Raporunda, Göynük çayının Murat Nehrine dökülmekte olduğu ve Murat Nehri’nin nihai alıcı ortamının Keban Baraj gölü olduğu ve bu alan “hassas” ya da “az hassas” su alanı olması, ötrofikasyon riski olma durumu ve eşdeğer nüfusu 100.000 kişi üzerinde olduğu göz önünde bulundurularak ileri biyolojik uzun havalandırmalı aktif çamur tesisi kurulması planlanmıştır.

-ATIK SULAR ARITILARAK GÖYNÜK ÇAYINA VERİLECEK-

Atıksu Arıtma Tesisi proje ile, yeraltı sularındaki kirlilik yükünü azaltarak, sağlıklı yaşam ve çevre koşullarını oluşturmayı amaçlamıştır. Proje kapsamında, Bingöl Merkez ilçesi mahallerinin tamamı, kanalizasyon kollekör hattı güzergah üzerinde yer alan Çeltiksuyu köyü, Güveçli Köyü ve Aşağıakpınar Köyü, ayrıca Bingöl Üniversitesi, Şehit Mansur Salcan Yatılı Okulu, askeri alanlar, cezaevi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yeni kampüs projesi, İl Özel İdare’nin yeni turistik kompleksi ve 2 adet mezbahadan kaynaklı atık sular, düzenli depolama sahası sızıntı suyu ve yeraltı sızıntı suyu Bingöl (Merkez) Yeni Atıksu Arıtma Tesisi ile arıtıldıktan sonra Göynük Çayı’na deşarj edilecektir. Yeni Atıksu Arıtma Tesisi ile evsel nitelikli atıksular ve kentsel nitelikli atıksuların arıtılması hedeflenmektedir. Atıksu Arıtma Tesisi 2040 hedef yılı için 87.151,20 m3 /gün akış kapasiteli ve 2060 hedef yılı için 130.726,80 m3 /gün akış kapasiteli olarak 2 kademeli olarak tasarlanmıştır. Tesis 2060 yılındaki hesaplanan eşdeğer nüfus baz alınarak kapasitesi planlanmış olup; 2040 yılı için hesaplanan eşdeğer nüfusa ulaşılınca 2. kısım kapasitesi genişletilecektir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: YENİ, ARITMA, TESİSİ, YAPILACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı