Haber Detayı
08 Eylül 2021 - Çarşamba 18:35
 
YENİ HASTANE 4 YILDIR YAPILAMIYOR
Bingöl’de 2017 yılından beridir gündemde olan yeni devlet hastanesi, 4 yıldır yapılamıyor
GÜNDEM Haberi
YENİ HASTANE 4 YILDIR YAPILAMIYOR

Bingöl Devlet Hastanesi yanında yeni bir hastane yapılması konusu 2017 yılında dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından gündeme getirildi. 2017 yılında devlet hastanesinin açılışı için Bingöl’e gelen Akdağ, “Şu anda resmi açılışını yaptığımız 250 yataklı Bingöl Devlet Hastanemizin bulunduğu alanı genişleterek, Bingöl için Allah'ın izniyle en az 30 sene sağlık hizmetleri en mükemmel bir şekilde gerçekleştirecek büyük bir kampüse dönüştüreceğiz. Bir anlamda sayın Cumhurbaşkanımızın şehir hastaneleri olarak ifade ettiği hastanelerin Bingöl ölçeğindeki bir örneğini de burada yapmış olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Akdağ’ın bu açıklamalarının ardından Bingöl’de yapılacak yeni hastanenin 400 yataklı olacağı, binanın Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olarak kullanılacağı belirtildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, 2021 bütçesi görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Bingöl, Batman, Kars, Muş, Siirt ve Şırnak’ta 500 yataklı hastaneleri 2023 yılına kadar tamamlayacaklarını söylemişti.

Bingöl Valiliği de, şehir hastanesi niteliğinde olacak Bingöl Devlet Hastanesinin yatırım bedelinin 240 milyon TL olduğunu açıklarken, hastanenin 2023 yılında hizmete açılacağını belirtmişti.

18 Ocak 2021 tarihinde yapılan AK Parti Bingöl 7. Olağan Kongresine katılan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz da, “Bingöl’e, mevcut hastanemizin yanına 500 yataklı yeni bir şehir hastanesi inşa edeceğiz inşallah. Bu yıl inşallah ihalesi yapılacak, 2023 perspektifinde Bingöl büyük bir sağlık kampüsüne kavuşmuş olacak” demişti.

AÇIKLAMALARDAN ÖTEYE GİDİLEMEDİ

2017 yılından beridir gündemde olan ve 2023 yılında bitirileceği söylenen  yeni devlet hastanesi binasının ihalesi dahi yapılmadı. Hastane ile ilgili gelişmelerde, açıklamalardan öteye gidilemezken, hastanenin söz verildiği gibi 2023 yılında bitirilmesi mümkün görünmüyor.

Bingöl’de mevcut hastanenin ihtiyaca cevap vermemesi nedeniyle, söz verilen hastanenin biran önce yapılması isteniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YENİ, HASTANE, 4, YILDIR, YAPILAMIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı