Haber Detayı
10 Mart 2020 - Salı 00:09
 
Yılmaz “AB artık elini taşın altına koymalı”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kritik AB ziyareti öncesi açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Suriye ile ilgili Avrupa’nın 3 şey yapması gerektiğini söyledi. Yılmaz bunları “ateşkesin bozulmamasına yönelik mutlaka ve mutlaka Türkiye’nin yanında durmak, siyasi çözüme katkı sunmak ve insani yardımları çok daha güçlü bir şekilde gerçekleştirmek” olarak özetledi.
GÜNDEM Haberi
Yılmaz “AB artık elini taşın altına koymalı”

AK Parti’nin Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın AB ziyareti öncesi önemli açıklamalarda bulundu.

AB’nin Suriyeli göçmenlerle ilgili iyi imtihan veremediğini belirten Yılmaz, Avrupa’nın aynaya bakmasını ve kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini söyledi.

Yılmaz şunları söyledi: “Suriye’den 3.7 milyon civarında geçici sığınmacı var. Başka ülkeleri de kattığınızda 5 milyona yakın sığınmacıya ev sahipliği yaptı Türkiye. Uluslararası alanda Türkiye’nin bu çabalarına hem büyük bir saygı duyulmalı hem de herkesin destek olması gerekiyor. Maalesef bu desteği dünyadan yeterince görebildiğimizi söyleyemeyiz. Türkiye aslında bütün insanlık adına görev icra etti.

‘AB YÜKÜ PAYLAŞMALI’

Türkiye’nin kapıları açmasına Avrupa’nın bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna Yılmaz, şu yanıtı verdi: “Türkiye bir süredir kapılarını kapalı tutuyordu. Avrupa’da bundan çok büyük fayda gördü açıkçası. Türkiye’nin bu yükü omuzlaması Avrupa’nın da uzun bir süre bu sorunlardan uzak kalmasına imkân sağladı. Türkiye ne kadar fedakârlık yapsa da ne kadar gayret etse    de belli bir alt yapısı, kapasitesi var. Yeni bir yük alma durumunda değil. Dünyanın dikkatini çekiyoruz. Ama maalesef bu uyarılarımıza rağmen yine görmezlikten gelindi. Nasıl olsa Türkiye bu işi omuzluyor gibi bir yaklaşım, bir rahatlık sergilendiğini gördük. Son yaşadığımız hadiselerle birlikte bu dönemin artık sonuna gelinmiş oldu. Türkiye kapılarını açtı Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenler için. Türkiye’nin göçmenleri zorla bir yere sevk    etmesi söz konusu değil. Ama göçmenlerin gitmek istedikleri bir yere ulaşmaları konusunda engelleme çabası da sergilemesi söz konusu değil. Göçmenler, sığınmacılar nereye gitmek istiyorlarsa oralara doğru kendi iradeleriyle hareketlenmiş durumdalar. Türkiye’den çıkış yapanların her geçen gün sayıları artıyor. Bu çıkışlar Avrupa’yı alarma geçirmiş durumda”

‘AVRUPA ARTIK GÖRMELİ’

AB ile görüşmelerde beklentimiz ne? Sorusuna ise, Yılmaz, “vrupa Türkiye’nin kıymetini bilemedi. Merkel başta olmak üzere bir takım ülkeler baktığınızda yeniden Türkiye ile bir uzlaşma arayışı içine girdiklerini görüyoruz. Keşke bu olaylar yaşanmadan bunu yapabilselerdi. Ama artık farklı bir döneme geçtik. O eski dönemin şartlarında değiliz. Konuların yeniden ele alınması gerekiyor. Farklı bir işbirliği düzeninin oluşması gerekiyor. Yapılacak müzakerelerin sonuçlarını da hep birlikte göreceğiz. Ama artık Türkiye açık ve net olarak ‘daha fazla yük alamayız. Mutlaka elinizi taşın altına koymanız lazım’ söylemini ortaya koymuş durumda yaptığı politikalarla, Avrupa’nın da bunu görmesi gerekiyor”

‘İYİ İMTİHAN VEREMEDİLER’

Göçmenlere yapılan müdahaleleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Sorusunu yanıtlayan Yılmaz, şunları söyledi:Yunanistan sınırındaki manzaralar başta olmak üzere maalesef göçmenlere karşı Avrupa’nın tavrı da son derece gayri insani ve hukuka aykırı. Uluslararası sözleşmelere uymuyor. Vicdana sığmıyor. İşte gaz bombalarından karakollardaki hadiselere, hayatını kaybeden göçmenlere varıncaya kadar bir çok hadisenin yaşandığını görüyoruz. Bize insanlık dersi verenlerin kendi hallerini ortaya koyuyor açıkçası. Maalesef Avrupa bu anlamda çok iyi bir imtihan veremedi. Yükselen ırkçılık, aşırı sağ ve popülist söylemler, bütün bunların yaşananlarda bir payı olduğunu düşünüyorum. Maalesef Avrupa evrensel standartlarla objektif bakış açısıyla değil bu dar bakış açısıyla hareket ediyor. Ben sınırlarımı korurum geriye kalan dünyada ne olursa olsun gibi bir yaklaşım sergilediğini görüyoruz. Bu kabul edilebilir bir yaklaşım değil. Uluslararası hukuka da aykırı bir yaklaşım”

‘AVRUPA’NIN 3 ŞEY YAPMASI LAZIM’

Avrupa’nın 3 şey yapması gerektiğini ifade eden Yılmaz, “Avrupa’nın yapması gereken 3 şey var. Birincisi insani yardımları artırmak. Yani Suriye’de yaşayan Suriyelilere, göçmen potansiyeli olan insanlara yerinde insani desteği artırmak durumunda Avrupa ve dünya. Ateşkesin kalıcı hale gelmesi ve bozulmaması için Türkiye’ye her türlü desteği vermek durumunda Avrupa ve sorumluluk sahibi tüm ülkeler. Üçüncüsü de siyasi çözüm. Suriye’nin siyasi çözüme ulaşmasına ve kalıcı bir istikrarın sağlanmasına destek vermek durumundalar. Bunu yapmadıkları sürece bu işin kaynağını kurutmak mümkün değil. Bu göç akımları olmaya her zaman devam edecektir. Bunu polisiye tedbirlerle, bir takım sınır güvenliği tedbirleriyle engellemek bir yere kadar. Burada yapılması gereken mutlaka ve mutlaka Türkiye’nin yanında durmak, siyasi çözümü katkı sunmak ve insani yardımları çok daha güçlü bir şekilde gerçekleştirmektir. Suriye’de güvenli bölgeler oluşturup, orada insanların emin bir şekilde yaşamalarını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yılmaz, “AB, artık, elini, taşın, altına, koymalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı