Haber Detayı
15 Aralık 2020 - Salı 18:15
 
YÜZDE 53 AZALMA OLDU
2020 yılı sonbaharında, normal yağışlara göre yüzde 53, geçen yıla göre yüzde 11 azalma yaşandı.
- Haberi
YÜZDE 53 AZALMA OLDU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bitlis, Muş ve Bingöl için yağış uyarısı yaptı. Uyarıda, metrekareye 21-50 kilogram arasında yağış düşmesi beklendiği belirtildi.

Sel, ulaşımda aksamalar ve don olaylarına dikkat edilmesi istenen uyarıda, “Doğu Anadolu'nun güney ve batısında beklenen yağışların Malatya, Elazığ, Tunceli, Bitlis, Muş ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli (21-50 Kg/m2) olması bekleniyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, yüksek kesimlerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

YAĞIŞLARDA YÜZDE 53 AZALMA OLDU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediğimiz bilgiye göre, Sonbahar mevsiminde yağışlar, geçen yıl yağışlarının altında gerçekleşti. 2020 yılı sonbaharında yurt ortalama 65.8 mm yağış alırken, normali 140.6 mm (1981-2010) ve geçen yıl sonbahar yağışı 74.3 mm olarak açıklandı.

Yağışlarda normaline göre 53, geçen yıla göre 11 azalma meydana geldi. Bölge bazında tüm bölgeler, normallerinin altında yağış aldı ve en fazla azalma 59 ile İç Anadolu Bölgesi’nde gerçekleşti.

Sonbahar yağışları normallerine göre Adıyaman, Şanlıurfa civarları, Giresun ve Trabzon sahil kesimi, Kocaeli, Sakarya ve İstanbul’un Karadeniz kıyıları hariç tüm yurtta azalma gösterdi. 2020 yılı sonbahar mevsiminde 81 ilin tamamı normallerinin altında yağış aldı. En fazla azalma 84 ile Amasya’da yaşandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YÜZDE, 53, AZALMA, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı