Yazı Detayı
24 Temmuz 2017 - Pazartesi 10:26
 
Bölge krallıkları!
Ömer ŞANLI
binses12@gmail.com
 
 

Bingöl’ün akarsuları, DSİ Elazığ Bölge Müdürlüğü,

Yolları, Karayolları Elazığ Bölge Müdürlüğü,

Ormanları, Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü,

Tarihi yapıları, Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü,

Doğası, Doğa Koruma ve Milli Parklar Erzurum 13. Bölge Müdürlüğü

Projeleri, merkezi Erzurum’da bulunan DAP idaresi ve merkezi Malatya’da olan Fırat Kalkınma Ajansı eliyle şekilleniyor.

Dolayısıyla kendi şehrimizi şekillendiremiyoruz, bölge krallıkları ne derse o.

*****

Karayolları Bölge Müdürlüğü, Bingöl sınırlarında yol yapar hakkından gelmez.

Şehir mezarlığı yanında alt geçit yapıp şehre giriş vermeyi unutur. Tepkiler üzerine yeniden mezarları kaldırıp yol vermeye çalışır. Sokaktaki herhangi bir vatandaşa sorsanız daha güzelini düşünür, yapardı.

Bölge krallığı Bingöl-Muş karayolunu yapar, şehir terminaline giriş vermez. İldeki yetkililer de sadece seyreder.

*****

DSİ Bölge Müdürlüğü Bingöl’ün eski yerleşim yeri, başka şehirde olsa ilin en güzel yeri olabilecek Çapakçur Vadisinde çalışma yapar, yüzüne-gözüne bulaştırır. Bir sel suyu gelir yüzlerine tokat gibi çarpar ama ders alınmaz.

Çapakçur’un etrafına beton bloklar örerek, suyu 8 metrelik dar alana hapsedip vadiyi güzelleştiremezsiniz.

Çapakçur Vadisi, köy içlerinden akan dereler gibi ıslah edilmemelidir. Bu iş sadece bölge müdürlüğü krallığına bırakılmamalıdır. Onlardaki mantık, derenin kenarlarına beton bloklar örüp, taşkınları önlemektir. Bunu da önleyemiyorlar ya…

Bir selin gelir, ‘bu proje olmadı’ der, yıkıp geçer ama bölge müdürlüğü 8 metrelik beton blokları genişletmeden etrafını toprakla doldurmaya devam eder.

Birilerinin buna ‘dur’ demesi lazım.

Bu vadi; Bingöl’e yeni bir görüntü katabilir. Doğayla, suyla iç içe yeni bir yaşam alanı, insanların şehirde beton yığınları arasından kurtulup nefes alabileceği bir güzelliğe dönüşebilir. Ancak bu çalışmayla değil…

Bu vadinin şekillenmesinde ilin valisine çok iş düşüyor.

İlin valisi, suyun daracık bir alana sıkıştırılmasına, Çapakçur’a bir dere gözüyle bakılmasına, bu vadinin heba edilmesine izin vermemelidir. Projeyi sadece bölge müdürlüğü inisiyatifine bırakmamalıdır. 8 metreye sıkıştırılan su yolu, en az 30-40 metreye çıkarılarak, vadide göletlerin oluşmasını sağlayacak projelerin hazırlanmasını sağlamalıdır.

Çapakçur’da su sadece akıp yolunu bulacaksa, üzerinde sandalların dolaşabileceği genişlikte göletler olmayacaksa, köy içindeki dereler gibi ıslah edilecekse, insanlar vadinin güzelliğinden istifade edemeyecekse, oluşturulan engeller nedeniyle balıklar derenin yukarısına gidip yavru bırakamayacaksa… bırakın dere olduğu gibi aksın.

*****

Bölgede en fazla ormanın bulunduğu il Bingöl, bölge müdürlüğü Elazığ’da. Orman yangınları mı çıktı, araç yoğunluğu Elazığ’da. Ormanlarla ilgili çalışma mı yapılacak, buna Elazığ karar verir.

Murat Havzası Rehabilitasyon Projesi  kapsamında hangi alanlarda, köylerde çalışma yapılacaksa buna Elazığ karar verir. Orman köylerinde proje mi yapılacak, buna Elazığ karar verir…

*****

Bingöl’de bir tarihi yapımı var, bunun tescillenip tescillenmeyeceğine Erzurum karar verir. Tarihi yapılarla ilgili bir çalışma mı yapılacak Erzurum’un onayı gerekli. Tarihi eser mi bulundu, Elazığ yada Erzurum müzelerine gönderilir. Niye peki? Çünkü Bingöl’de müze yok.

*****

Bingöl’ün yolları, akarsuları, ormanları, tarihi yapıları… bölge müdürlüğü emrinde olduğu sürece ve en önemlisi ilde yürütülecek projelere ilin yetkilileri, ilin halkı dahil olmadığı sürece Bingöl’ün gelişmesi beklenemez.

Belki bölge müdürlükleri kaldırılamaz, Bingöl bölge müdürlükleri eliyle yönetilmeye devam eder ama ilin yetkilileri Bingöl’de uygulanan-uygulanacak projelere müdahil olabilir. Bölge müdürlüklerinden gelen projeleri olduğu gibi kabul etmeyip üzerinde biraz kafa yorabilir.

Aksi taktirde Çapakçur Vadisi de, şehir mezarlığında yapılan alt geçit gibi, şehir terminaline verilmeyen yol gibi ileriki yıllarda yeniden projelendirilip yenilenmek zorunda kalacak.

İş işten geçmeden Çapakçur’a sahip çıkmak, Çapakçur’a hayat vermek Bingöl’e yapacağınız en güzel hizmet olacak.

Haydi hayırlısı!

 

 
Etiketler: Bölge, krallıkları!,
Yorumlar
Haber Yazılımı