Yazı Detayı
22 Şubat 2018 - Perşembe 22:24
 
Kul hakkı ağırdır bilesiniz!
Ömer ŞANLI
binses12@gmail.com
 
 

Kültür Mahallesinde 2. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi YAPILACAK.

Belediye hizmet binası YAPILACAK.

Şehir meydanı YAPILACAK.

Çapakçur Vadisi YAPILACAK.

Yapılacak, yapılacak, yapılacak…

Yıllardır aynı kelimeyi defalarca duyuyoruz.

Kültür Mahallesi’ndeki 151 dönümlük alan 2011 yılında Bingöl Belediyesi meclisi kararıyla kentsel dönüşüm projesi kapsamına alındı. Geçen 7 yıllık süre zarfında sadece bölgede bulunan evlerin yıkımları gerçekleştirilebildi.

2017’nin ilkbaharında Bingöl Belediyesi tarafından ‘projeye başlanacağı’ belirtilerek vatandaşlardan evlerini boşaltmaları istendi. Belediyenin diretmesi üzerine vatandaşlar evlerini boşalttıktan sonra konutların yıkımı yapıldı, enkazlar olduğu gibi yerinde bırakıldı.

Evlerini boşaltan kiracılara 2018 yılı rakamıyla bir kereye mahsus bin 190 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise 2 bin 975 lira ödenmesi gerekiyordu, ödenmedi. 2017 rakamı da ödenmedi. Türkiye’de her yerde ödeniyor. Türkiye’de uygulanan kanunlar Bingöl’de geçerli değil mi?

Evlerini boşaltarak kiracı konumuna düşen vatandaşlara, evlerini boşalttıkları tarihten itibaren kira ödemelerinin yapılması gerekiyordu, kiralar ödenmedi. Vatandaşlar, aylarca kendi cebinden kiraları ödemek zorunda kaldı.

Aralık 2017’ye gelindiğinde Eylül ayından başlamak üzere kira ödemelerinin yapılacağı söylendi. Kiralar 3 aylık dönemler halinde yatırılmaya başlandı ancak birçok hak sahibinin mağduriyeti devam etti. Kentsel dönüşüm alanında 2 veya daha fazla dairesi bulunan hak sahiplerine sadece bir daire için kira desteğinde bulunuldu, diğer daireler için kira desteği verilmedi.

Geçtiğimiz aylardan basın mensupları ile bir araya gelen Belediye Başkanı Yücel Barakazi ile İmar ve Şehircilik Müdürü Hanefi Barakazi, birden fazla dairesi olan hak sahiplerine diğer daireleri için de kira desteğinde bulunulacağını belirttiler. Ancak şimdiye kadar herhangi bir ödeme yapılmadı.

Hani Müslümansınız ya, hatırlatayım; bu kadar insanın hakkına girdiniz, kul hakkına…

Hadi insanlara hesap vermiyorsunuz, Allah’a da mı hesap vermeyeceksiniz?

Kul hakkı ağırdır, bilesiniz…

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında konutlar yıkıldı, gerisi gelmedi. Şubat ayını yarıladık hala konutların yapım ihalesi yapılmadı, ne zaman yapılacağı muamma.

Kültür Mahallesinde düzenlenen halk toplantısına katılan Belediye Başkanvekili Halim Sugü, konutların yapım ihalesinin ne zaman yapılacağı yönündeki soruya, ‘Finansman bulursak yaparız’ cevabını verdi.

Ya bulamazsanız…

Yüzlerce insanı evlerinden çıkarıp mağdur ettiniz, paranız yoksa insanların evlerini neye dayanarak yıktınız?

Öyle görünüyor ki, kentsel dönüşüm projesi bu baharda da başlamayacak.

Ve öyle görünüyor ki, kentsel dönüşüm projesi 2019 seçimlerinden sonra gelecek yeni belediye başkanının da en önemli projeleri arasında yer alacak.

***

Belediye hizmet binasının, İnönü Mahallesi’nde uygulanan kentsel dönüşüm projesi kapsamında TOKİ tarafından yapılması gerekiyordu. Yapılan konutlar 2013 yılında hak sahiplerine teslim edildi, belediye hizmet binası hala yapılmadı.

Şimdi askeri alanda yapılacağı belirtiliyor. Ancak askeri alanı kullanabilmek için öncelikle askeri alanda bulunan yapıların başka bir alana yeniden yapılması gerekiyor. Galiba bu da 2019’dan sonra gelecek yeni başkana kalacak.

***

Şehir meydanı projesi yıllardır gündemde, ‘yapacağız’ demekten öteye gidilemedi. Bingöl Valiliği binası yapılmadan, mevcut hükümet konağı yıkılmadan projenin başlaması sadece bir hayal.

Yani ikinci başkanı da eskitmiş olacak, 2019 yılında seçilecek yeni başkanın da projelerinden biri olacak.

***

Çapakçur Vadisi istisnasız her seçim döneminde baş köşede duran projelerden biri. Başka ilde olsa, o şehrin en güzel yerlerinden biri olacak konumda bulunan Çapakçur Vadisi’nde de ‘yapacağız’dan öteye gidilemedi.

Öyle görünüyor ki, Çapakçur Vadisi de, 2019 seçimlerinde adayların projelerinin başında yer alacak.

Daha da sayayım;

‘Gayt deresi Kuzey yamacında bal ormanı oluşturularak, aileler için gezi, spor ve piknik alanı olarak düzenlenecek’ denildi, bir şey yapılmadı.

‘Mirzan, Yeşilyurt ve Yenimahalleleri Bingöl’ün Kentsel Dönüşüm Alanı olarak değerlendirilecek’ denildi, daha Kültür Mahallesi’ne başlanmadı.

‘Şehir içi trafiği düzenleme/hafifletme amacıyla köy dolmuş durakları uygun noktalara taşınacak’ denildi, taşınmadı.

Herhalde 2019’dan sonra yeni başkan bekleniyor…

 

 
Etiketler: Kul, hakkı, ağırdır, bilesiniz!,
Yorumlar
Haber Yazılımı